Steam generation and performance analysis of evacuated tube solar collectors with the inner pipe
İç borulu vakum tüplü güneş toplayıcılarında buhar üretimi ve performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 625403
  2. Yazar: AZAT SERVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERHAN KÜÇÜKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, yansıtıcı yüzey kullanılan iç borulu vakum tüp güneş toplayıcısının ısıl performansı incelenmiştir. Bu amaçla iç borulu bütünleşik parabolik güneş toplayıcısının tasarım ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Sistem performansını gözlemlemek için, farklı dış ortam koşullarında deneyler yapılmıştır. Deneyler sırasında çevre sıcaklığı, vakum tüp dış yüzey sıcaklığı, iç boru yüzey sıcaklığı, güneş ışınım değeri ve üretilen buhar miktarı ölçülmüştür. Elde edilen buhar kullanılarak sistemin ısıl verimi belirlenmiştir. Bir boyutlu kararlı hal durumu için ısı transfer bağıntıları kullanılarak enerji dengesinin kurulduğu bir matematiksel model oluşturulmuş ve EES yazılımı yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Sayısal ve deneysel sonuçlar karşılaştırılmış ve ısı kaybı hesaplanmıştır. Ayrıca yazılımın kullanılması ile sistemin farklı ışınım şiddetleri ve akışkan sıcaklıkları için ısıl performansı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermal performance of evacuated tube solar collector (ETSC) with an inner tube was investigated. For this purpose, a compound parabolic solar collector with tubular absorber has been designed and manufactured. In order to observe system performance, experiments were carried out in different outdoor conditions. During the experiments, the ambient temperature, the outer glass temperature, the inner tube surface temperature, solar radiation and amount of steam generation were measured. The thermal efficiency of the system was determined by using the steam obtained from the system. A mathematical model for one-dimensional steady state, where the energy balance was established by using heat transfer relations, was transferred to the computer via the EES software. Numerical and experimental results are compared and so heat loss was calculated. After that, the thermal performance of the system was determined at different irradiation rates and flow temperatures by using the software.