Tasarım eğitiminde proje yürütücülerinin davranışlarınınstüdyo kültüründe öğrencilerin çalışma motivasyonlarına ve yaratıcılıklarına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of the behavior of the projectexecutives on students' study motivations andcreativity in studio culture in design education
- Tez No: 625404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZEKİ TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu tez, endüstri ürünleri tasarımı eğitiminin omurgasını oluşturan proje/stüdyo derslerini veren proje yürütücülerinin kendilerine özgü davranışlarının, stüdyo kültürü içerisinde öğrencilerin çalışma motivasyonlarına ve yaratıcılıklarına olan etkisine, bir zamanlar öğrenci rolünü üstlenmiş endüstri tasarımcılarının geçmiş deneyimlerine şimdiki donanımları ile birlikte geri dönüp bakmaları ve deneyimlerini yorumlamaları üzerinden gerçekleştirilen araştırmaların perspektifinden bakmaktadır. Tezin üzerine temellendiği zemini güçlendirmek adına ilk olarak endüstri ürünleri tasarımı tarihi, endüstri ürünleri tasarımı disiplininin karakteri, tasarım eğitimi, eğitim bilimsel yaklaşımlar, öğrenci farklılıkları ve sosyal ağ yapılarının çözümlenmesinde kullanılan teoriler üzerine genel akademik okumalar yapılmıştır. Tezin literatür kısmı, ağırlıklı olarak yapılan bu akademik okumalara dayanmaktadır. Araştırmacının deneyimlediği ve literatürde konuya bakan yönü ile karşılaşılan sorunların, pratikte yaşanan deneyimlerle mukayese edilebilmesi ve çapraz bir şekilde okunabilmesi için tezin saha çalışması kısmında, araştırmacının bakış açısını yansıtmasını ve elde ettiği bulguları yorumlamasını olanaklı kılan, nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu bağlamda mezuniyetleri üzerinden belli süre geçmiş, endüstri tasarımcıları evrenini dengeli bir şekilde temsil ettiği değerlendirilen ve amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiş örneklem kümesine başarılı ve yetkin bir proje yürütücüsünde bulunmasını bekledikleri nitelikler ve davranışlar ile bunların yansımalarına yönelik algılarını ortaya çıkarabileceği değerlendirilen, yarı yapılandırılmış görüşmelerde çeşitli sorular yöneltilmiştir. Bu görüşmeler cep telefonunun ses kayıt özelliği ile kaydedilmiş, ardından metne geçirilmiş ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Bu çözümlemeler yürütücülerin nitelikleri ve davranışları olmak üzere iki ayrı başlık altında incelenmiştir. Yürütücülerin niteliklerine yönelik yapılan tematik analiz çözümlemesinde kodlar, alt kategoriler, kategoriler ve temalar elde edilmiş ve çark şeklinde tablolaştırılmıştır. Bu tablonun araştırmaya katılan örneklem kümesinin başarılı ve yetkin bir proje yürütücüsünde bulunması gerektiğini düşündükleri niteliklerin toplu bir fotoğrafını sunduğu değerlendirilmektedir. ii Yürütücünün davranışlarına ve bu davranışların öğrencilerin çalışma motivasyonları ile yaratıcılıklarına nasıl yansıdığına yönelik paralel kodlama olarak adlandırılabilecek ikinci tematik analiz çözümlemesinde ise“teknik ve eğitim bilimsel davranışlar”ve“karaktere dönük davranışlar”olmak üzere iki kategori elde edilmiştir. Elde edilen bu kategorilerdeki, alt kategorileri oluşturan davranışlar ise çapraz bir şekilde“yetersiz davranışlar”,“ölçülü davranışlar”,“aşırı davranışlar”olmak üzere sınıflandırılmış ve dairesel bir şekilde tablolaştırılmıştır. Bu ikinci tablodaki davranışlar, proje süreçleri içerisindeki yansımaları ve sonuçları bakımından elde edilen veriler ışığında değerlendirilmiş ve resmedilmiştir. Çalışmanın sonunda yürütücü aktörlerin davranışları ve bu davranışların sonuçları stüdyo kültürü içerisinde,“aktör network”ve“kara kutu”teorileri temelinde çözümlenmiş tüm aktör, aktant ve ajan temsilleri arasındaki iletişim ilişkileri zemininde ve proje süreçleri bağlamında tartışılmıştır. Yürütücü aktörlerin tüm kategorilerdeki yetersiz ve aşırı davranışlarının öğrenci aktörlerle aralarındaki iletişim ilişkisinin gerçekleştiği iletişim kanalını daralttığına ve onların çalışma motivasyonları ile yaratıcılıklarını olumsuz yönde etkilediğine dair güçlü veriler elde edilmiştir. Diğer yandan ölçülü davranışların ise iletişim kanalını genişlettiğine ve öğrencilerin çalışma motivasyonları ile yaratıcılıklarında olumlu bir provokasyonu ve sıçramayı tetiklediğine yönelik güçlü bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın bir diğer önemli sonucu ise, katılımcılara yöneltilen ve proje yürütücülerini insan ve insan olmayan varlıklara benzetmelerini talep eden sorulara verilen yanıtların elenerek ve yorumlanarak, sosyal açıdan ve derslerde baskın olarak kullandıkları davranışlar açısından güçlü eğretilemelere ulaşılmış olmasıdır. Mecaz anlamın ifadedeki gücünü arkasına alan bu arındırılmış ve gruplandırılmış çapraz eğretilemelerin tablolaştırılması ile eğitim bilimleri alanında da karşılığı bulunan hoca türlerini betimleyen genel resimlerin tasarım eğitiminin karakterine göre özelleşmiş bir versiyonuna ulaşıldığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the perspective of researches that were conducted through experience reviews and returning back to the current qualifications, past experiences of industrial designers who once played students roles, to students' studying motivations and creativities in studio culture and of peculiar behaviors of project executives who teach project/studio classes which constitutes backbone of industrial design education. In order to bolster up the basis of the thesis, general academic readings were firstly carried out on the history of industrial product design, the character of the industrial design discipline, design education, educational scientific approaches, student differences and theories used in deciphering social network structures. The literature part of the thesis relies heavily on these academic readings. Qualitative research methods were used in the field study part of the thesis to enable the researcher to reflect his/her perspective and interpret the findings in order to be able to compare and cross-read the problems experienced by the researcher with regard to the aspects of the subject in the literature and to be read in a cross way. Within this context, various questions were asked to the sampling set who are considered to represent industrial designers' universe in a balanced manner and selected via purposeful sampling method in semi-structured interviews which are thought to be able to reveal perceptions intended to reflections of qualifications and behaviors that are expected to be found in a successful and qualified project executive. These interviews were recorded with the voice-recording feature of the mobile phone, then transcribed to the text and the data obtained were analyzed by thematic analysis method. These analyzes are examined under two separate headings as the qualifications and behaviors of the executives. In the solutions of the thematic analysis of the qualifications of the executives; codes, sub-categories, categories and themes were obtained and indicated in a table in the form of wheel. The table evaluates that the sample set participating in the research presents a collective photograph of the qualifications that they think should be present in a successful and competent project executive. iv In the second thematic analysis, which can also be called as parallel coding conducted for how executive behaviors reflect on students' studying motivations and creativities, two categories;“technical and educational scientific behaviors”and“character-oriented behaviors”were obtained. The behaviors constituting the sub- categories of these categories were classified as inadequate behaviors, moderate behaviors and extreme behaviors in a crossway and were indicated in a table in the form of a wheel. The behaviors in this second table are evaluated and illustrated in the light of the data obtained in terms of their reflections and results in the project processes. At the end of the study, the behaviors of the executive actors and the results of these behaviors were discussed in the studio culture, based on the communication relationships between all actor, actant and agent representations, which were deciphered based on“actor network”and“black box”theories and in the context of the project processes. In this study, strong data were obtained that the inadequate and excessive behaviors of the executive actors in all categories were related to the communication relationship between the student actors, narrowed the communication channel and negatively affected their motivation and creativity. On the other hand, it was found that moderate behaviors widened the communication channel and triggered a positive provocation and jump in students' motivation and creativity. Another important result of the research is that the answers to the questions directed to the participants and asking them to compare the project executives to human and non-human beings are eliminated and interpreted, and social metaphors and strong behaviors that are dominant in the lessons have been achieved. It is considered that by the tabulation of these purified and grouped cross metaphors, which gains the strength of metaphor meaning to be used for the expression, a customized version of the general paintings, also corresponding in the field of educational sciences, which counters in the field of educational sciences, is reached according to the character of design education.