Lab yapımı katı faza mikroözütleme fiberi ile bazı uçucu organik bileşiklerin hava örneklerinde tayini
Determination of some volatile organic compounds in air samples by lab made solid phase micro extraction fiber
  1. Tez No: 625411
  2. Yazar: BURAK TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma kapsamında, iç ortam havasında insan sağlığına zararlı olan benzen, toluen, etilbenzen, p-ksilen ve o-ksilen'nin (BTEX), tayinini gerçekleştirmek için basit, hızlı ve ucuz bir analiz yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, paslanmaz çelik tel üzerine elektrokimyasal yöntemle politiyofen kaplanarak katı faza mikroözütleme (SPME) fiber hazırlanmıştır. Laboratuvar yapımı bu fiberlerin karakterizasyonunun ardından, BTEX analizleri gerçekleştirildi. SPME fiberi üzerine adsorblanan hedef bileşiklerin analizi gaz kromatografisi alev iyonlaşma dedektörü (GC-FID) sistemi ile yapıldı. Yöntemin örnekleme adımına etki eden parametreler incelendi. Optimizasyon adımından sonra, hedeflenen analitler için yöntemin kalibrasyon eğrisi ve validasyonu optimum koşullar altında gerçekleştirildi. Benzen, toluen, etilbenzen, p-ksilen ve o-ksilen için belirtme sınırı (LOD) sırasıyla 0,84 mg/m3, 0,38 mg/m3, 0,26 mg/m3, 0,20 mg/m3 ve 0,33 mg/m3 bulunmuştur. Yöntemin lineer aralığı tüm bileşikler için 0,67 mg/m3 ile 3212 mg/m3 aralığında değişmektedir. Ayrıca geliştirilen yöntemin gün içi ve günler arası tekrarlanabilirliği tüm bileşikler için sırasıyla %0,1 ile %1,3 ve %2,5 ile %4,5 aralığında değişmektedir. Geliştirilen yöntem farklı ortamlardaki BTEX tayinlerine başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A simple, rapid and inexpensive analysis method for the determination of benzene, toluene, ethylbenzene, p-xylene and o-xylene which are hazardous to human health was developed in the indoor atmosphere. For this purpose, polythiophene solid phase micro-extraction (SPME) fibers were prepared on a stainless steel wire by electrochemical coating. After characterization of the SPME fiber BTEX analyzes were performed. The target compounds which are adsorbed onto SPME fiber were analyzed by gas chromatography flame ionization detector (GC-FID) system. The parameters affecting the sampling step of the developed method were studied. After the optimization step, the calibration curve and validation of the method for the targeted analytes were performed under the optimum conditions. Limit of detection (LOD) for benzene, toluene, ethylbenzene, p-xylene and o-xylene, the is used 0.84 mg/m3, 0.38 mg/m3, 0.26 mg/m3, 0.20 mg/m3 and 0.33 mg/m3 respectively. The linear range of the proposed method between were wried 0.67 mg/m3 and 3212 mg/m3. The intraday and interday repitibility of the method between 0.1- 1.3% and 2.5- 4.5% respectively. The proposed method is applied for the analysis of BTEX in different air samples.