Uratular döneminde yüzeysel su yönetimi
Surface water management in Urartu period
  1. Tez No: 625413
  2. Yazar: GÜNSEL AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Anadolu toprakları üzerinde tarih boyunca birçok medeniyet gelişmiştir. Bahsedilen uygarlıklardan biri de, Doğu Anadolu Bölgesinde, M.Ö. I. binin ilk yarısında Van yöresindeki Urartulardır. Canlı hayatının temel ihtiyaçlarından birisi olan suyun teminine yönelik olarak, Urartular da özellikle Van ve yakın çevresinde olmak üzere, çok önemli su sistemleri geliştirmişlerdir. Urartular döneminde inşa edilen birçok barajın stabil olarak günümüze tarihlenmeleri, gelecek yüzyıllarda da ayakta durmaları ve işlevlerini sürdürmeleri için, geniş çevrede tanınmalarının da büyük önemi bulunmaktadır.Bu çalışmada, Van bölgesi Urartular dönemi yüzeysel su yönetimi hakkında fikir sahibi olmak için inşa edilen baraj karakteristiklerinden yola çıkılarak, baraj drenaj havzalarına ait akış katsayısı hesaplanmış baraj hazne kapasiteleri ve yüzeysel akışla gelen toplam su hacim hesaplamaları yapılmıştır. Özgün biçimlerini büyük ölçüde koruyarak, çoğu günümüzde de işlevsel durumda bulunan bu su yapılarından çalışma kapsamında olanlarının kot alan ve kot hacim grafikleri çıkartılarak, depolama hacimleri yaklaşık 35 milyon m3 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many civilizations have developed on Anatolian lands throughout history. One of the mentioned civilizations, Eastern Anatolia Region, BC. the first half of the first millennium are the Urartians in the Van region. Urartians have developed very important water systems especially for Van and its vicinity in order to supply water which is one of the basic needs of living life. It is of great importance that many dams, built during the Urartu period, are stably dated to the present day, and that they remain standing and function in the next centuries, and that they are recognized in the wider environment.In this study, in order to have an idea about surface water management of the Urartuans in the Van region, the dam reservoir capacities and total water volume calculations were calculated based on the dam characteristics. Maintaining their original form to a great extent, most of these water structures, which are still functional, have been determined by drawing elevation area and elevation volume graphs of these water structures and their storage volumes have been determined as approximately 35 million m3.