System for extracting reference intervals from electronic health records
Referans aralıklarının hasta kayıtlarından elde edilmesi sistemi
- Tez No: 625415
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Biyokimya testlerinin referans aralık çalışmalarında popülasyonun alt grupları için en az 120 sağlıklı gönüllüden numuneler alınır. Alınan bu numunelerin çalışılmasıyla elde edilen sonuçlar, istatistiksel yöntemlerle popülasyonun %95'ini kapsayan alt ve üst sınırların belirlenmesinde kullanılır. Bu klasik yöntem belirli kural ve önerilere dayalıdır. Bu yöntemin kullanılması oldukça zahmetli ve maliyetli olup, ayrıca çoğu zaman pediatrik hasta grubu için yetişkin hasta grubuna göre tanımlanmış referans aralıkları kullanılmaktadır. Bu çalışmada, her sağlık kurumunun kendi verileriyle kendi pediatrik referans aralık çalışmalarını yapabilmesine olanak sağlayan, veri madenciliği yöntemiyle güçlendirilmiş yapay zeka temelli öğrenme algoritmaları içeren entegre bir yazılım sistemi geliştirilmiş ve sunulmuştur. Bu sistem sayesinde uzmanlar verilerin karakteristiklerini inceleyebilir, öğrenme algoritmalarıyla deneyler gerçekleştirip sonuçları kolayca görüntüleyebilirler. Sistemin geliştirilme aşamasındaki testlerde Kanada'da klasik yöntemle yapılan bir referans aralık çalışmasının (CALIPER) açık erişimli verileri, sunduğu referans aralık sonuçları kullanılmış ve geliştirilen sistem ile yapılan testlerin sonucunda üretilen referans aralık çıktıları CALIPER çalışmasının sunduğu referans aralık çıktılarıyla karşılaştırılmış ve sonuçlar incelenmiştir. Karşılaştırma sonuçlarına göre geliştirilen sistemin pediatrik hasta grubu için ürettiği referans aralıklarının CALIPER çalışmasının sunduğu pediatrik referans aralık sonuçlarıyla uyumlu olduğu gözlenmiş ve bazı test verileri için daha yüksek çözünürlüklü referans aralıkları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the reference interval studies of biochemical laboratory tests, samples are provided by at least 120 healthy volunteers for the subgroups of the population. The results that are gained by examining the samples are used to identifying the lower and upper bounds covering 95 percent of the population by statistical methods. This conventional method is based on certain rules and recommendations and the application of this method is onerous and costly. On the other hand, reference intervals that are defined for the adult patient group are used for the pediatric patient group. In this study, an integrated software system is developed and presented, which includes artificial intelligence-based learning algorithms that are empowered by data mining methods, allowing each health institution to perform its own pediatric reference interval studies with its own available data. By using this system, experts can examine the characteristics of the data, perform experiments with learning algorithms, and display results efficiently. In the tests that were conducted during the development phase of the system, the data that is published by Canadian Laboratory Initiative on Pediatric Reference Intervals (CALIPER) and reference intervals that are published by CALIPER is used. The reference intervals that were generated by the developed system were compared with the reference intervals published by CALIPER, the results were examined. According to the results, it was observed that the reference intervals that were generated by the developed system are compatible with the reference intervals that are published by CALIPER. In addition, high-resolution reference intervals were generated for some biochemical tests.