Ankilozan spondilit hastalarında fetuina,İnterlökin-18, Endotelin-1 ve sICAM-1düzeyi ve anti-TNF-α tedaviler ile ilişkisi
Fetuin-a, Interleukin-18, Endothelin-1 and sICAM-1 levels andtheir relationship with anti-TNF-α treatment in patients withankylosing spondylitis
  1. Tez No: 625419
  2. Yazar: NEYTULLAH TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilit (AS) hastalarında Fetuin-a (Fet-A), İnterlökin-18 (IL-18), Endotelin-1 (ET-1) ve Çözünebilir intersellüler adezyon molekülü-1 (sICAM-1) düzeylerinin sağlıklı kontrollerle farklı olup olmadığını araştırmak; yine Anti-Tümör Nekroz Faktör-α (Anti-TNF-α) tedavi alan ve almayan AS hastalarındaki Fet-A, İL-18, ET-1 ve sICAM-1 düzeylerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı/Romatoloji polikliniğine başvuran 100 AS hastası ve 49 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hastaların klinik ve sosyodemografik verileri kaydedildi. Hasta ve kontrol grubunda Enzyme-linked İmmunosorbent Assay (ELİSA) yöntemi ile Fet-A, İL-18, ET-1 ve sICAM-1 düzeyleri araştırıldı. Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru (BASDAİ), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ), Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMİ), Bath Ankilozan Spondilit Radyolojik İndeksi (BASRİ), Görsel Analog Ölçeği (VAS), Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Ölçeği (ASQoL), Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) skorları uygulandı. Bulgular: Hasta grupları ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet ve hastalık süresi açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Anti-TNF-α tedavi almayan hasta grubunda, Anti-TNF-α alan ve kontrol grubuna göre ET-1, IL-18 ve s-ICAM-1 düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Biyolojik tedavi almayan grubun Fet-A düzeyi, tedavi alan gruba göre anlamlı yüksekti. Hasta gruplarının klinik değerlendirme ve laboratuvar ölçümleri karşılaştırıldığında TNF-α blokajı yapılmayan grubun VAS, CRP, BASDAİ, BASFİ, ASQoL, HAQ düzeyleri Anti-TNF-α tedavi alan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Her iki grubun BASMİ ve BASRİ ölçümlerinde biyolojik tedavi almayan grubun ölçümleri daha yüksek olsa da istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. HLA-B27 pozitif ve negatif olan grupların klinik ve kan parametre özelliklerinin karşılaştırılmasında iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. Sonuç: Anti-TNF-α tedavi almayan hasta grubunda, tedavi alan ve kontrol grubuna göre ET-1, IL-18 ve sICAM-1 düzeylerinin anlamlı olarak yüksek bulunması bu sitokinlerin hem tanı koymada hem de hastalık izleminde kullanılabileceğini düşündürmektedir. HLA-B27 pozitif ve negatif olan hastalar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Cinsiyete göre gruplandırılan hastalarda da anlamlı farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: is to compare Fetuin-A (Fet-A), Interleukin-18 (IL-18), Endothelin-1 (ET-1) and soluble Intercellular Adhesion Molecule-1 (sICAM-1) levels in Ankylosing Spondylitis (AS) patients and healthy controls; and also is to compare Fet-A, ET-1, IL-18, sICAM-1 levels of Anti-Tumor Necrosis Factor-α (anti-TNF-α) treated and non-treated patient groups. Method: The study included 100 AS and 49 healthy control group who applied to Gaziantep University Department of Physical Medicine and Rehabilitation/Rheumatology outpatient clinic. Clinical and sociodemographic data of the patients were recorded. Fetuin-A, IL-18, ET- 1 and sICAM-1 levels of the patient and control groups were investigated by Enzyme-linked İmmunosorbent Assay (ELISA) method. Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), Bath Ankylosing Spondylitis Radiological Index (BASRI), Visual Analogue Scale (VAS), Ankylosing Spondylitis Quality of Life Scale (ASQoL), Health Assessment Questionnaire (HAQ) scores were applied. Results: There were no significant differences between patient and control groups in terms of age, sex and disease duration. The levels of ET-1, IL-18 and sICAM-1 were significantly higher in patients who did not treated with anti-TNF compared to control and anti-TNF treating patients. Fetuin-A levels of the group that did not take biological treatment were significantly higher than the taking biological treatment group. In the evaluation between the clinical evaluation and laboratory measurements of the patient groups; VAS, Erythrocyte Sedimentation Rate (ESH), C-Reactive Protein (CRP), BASDAI, BASFI, ASQoL, HAQ levels of the group that did not treated TNF-α blockade were statistically found to be significantly higher than the treated Anti-TNF-α group. In the BASMI and BASRI measurements of the groups, though the measurements of the one that did not take biological treatment group were higher, there was no statistically significant difference between the two groups. There was no significant difference between the two groups in the comparison of clinical and blood parameters characteristics of HLA-B27 positive and negative groups. Conclusion: The fact that ET-1, IL-18 and sICAM-1 levels were significantly higher in patients who did not treated Anti-TNF-α compared to controls and those treating biological treatment suggests that these cytokines can be used both in diagnosis and in the follow-up of the disease. There was no significant difference between HLA-B27 positive and negative patients. No significant difference was observed in patients grouped by gender