Türkiye'de yapılan akademik çalışmaların büyük veri araçları ile bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of academic studies in Turkey with big data tools
  1. Tez No: 625426
  2. Yazar: SİNAN DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgi, dünden bugüne kadar gelen teknolojik gelişmelerin kaynağı konumundadır. Bilgiyi yönetebilmek, örgütsel ve yönetsel etkinliğini kullanabilmek pazardaki rekabette öne geçmek konusunda çok kritik bir öneme sahiptir. Bilgi yönetiminin önemi; öğrenme eğrisini hızlandırmak, hızlı iyileştirmeler yapmak, doğru bilgiyi doğru insanlara doğru zamanda ulaştırıp hızlandırılmış transformasyonlara imkân sağlayarak, anlamlandırılmış veriyle birlikte yarının rekabetçi ortamında stratejileri belirleyip alınacak aksiyonları belirlemektir. Hızlı gelişen teknolojiyle birlikte akademik makalelerden oluşan veri büyük verinin alanına girmiştir. Ancak akademik makalelerin bibliyometrik analiz bakış açısıyla büyük veri araçları kullanılarak incelendiği çok fazla araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın ana konusu Türkiye de yazılan akademik makalelerin şu anki durumunu bibliyometrik analiz perspektifi ile incelemektir. İstatistiksel ve matematiksel yöntemlerin kullanıldığı bibliyometrik çalışmalarda makaleler hakkındaki bilgiler, atıf veri tabanlarının kullanılmasıyla elde edilmektedir. Bu çalışma kapsamında, Web of Science atıf veri tabanından Türkiye adresli ve 1980-2019 yılları arasında yazılmış 585236 makale amaçlar kapsamında filtrelenip, bunun sonucunda elde edilen 220969 akademik makale analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda; alan bazında en çok yayın yapan üniversiteler, alan ve üniversite bazında en çok yayın yapan yazarlar, birlikte çalışma yapmış ve yapma iv ihtimali olan üniversiteler, birlikte çalışma yapmışlar ve yapma ihtimali olan yazarlar belirlenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Information is the source of technological developments from yesterday to today. To be able to manage knowledge, to use its organizational and managerial effectiveness has a critical importance in taking the lead in the competition in the market. The importance of knowledge management is to accelerate the learning curve, to make rapid improvements, to provide the right information to the right people at the right time and to enable accelerated transformations, to determine strategies and actions to be taken in the competitive environment of tomorrow with meaningful data. With fast-developing technology, data from academic papers has entered the field of big data. But there is not much research in which academic papers are examined using big data tools from a bibliometric analysis perspective. The main subject of this study is to examine the current status of academic articles written in Turkey from the perspective of bibliometric analysis. In bibliometric studies where statistical and mathematical methods are used, information about articles is obtained through the use of citation databases. Within the scope of this study, 585236 articles from the web of Science citation database, written between 1980 and 2019, addressed to Turkey, were filtered for the purposes and 220969 academic articles obtained as a result were analyzed. As a result of this analysis, the universities that publish the most on a field basis, the authors who publish the most on a field and University basis, the universities vi that have done and are likely to do the work together, the authors who have done the work together and are likely to do it were determined and presented.