Epilepsi tedavisinde kullanılmak üzere yeni ilaç taşıyıcı sistemlerin formülasyonu çalışmaları
Formulation studies of new drug delivery systems for the treatment of epilepsy
- Tez No: 625427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Epilepsi, beynin çeşitli bölgelerinde sinirsel iletimin aksaklığa uğraması sonucunda meydana gelen ve hastada dalgın bakış, istemsiz mimikler, kasılmalar, anlamsız konuşmalar, tekrarlayan hareketler ve bilinç kaybı gibi belirtilerin tamamı veya birkaçının birlikte gözlenebileceği nöbetlerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Epilepsi nöbetlerini kontrol altına almak için uygulanan ilaçların düşük biyoyararlanımı, ciddi yan etkileri ve nöbet esnasında ağız yolu ile ilaç uygulanamaması yeni ilaç taşıyıcı sistemlere ve farklı uygulama yollarına olan ihtiyaçları göz önüne sermektedir. Bu tez çalışmasında, beyine geçiş oranı oldukça düşük olan ve buna bağlı olarak oral dozu yüksek olan lakozamid için kullanım dozunu düşürerek oluşan ciddi yan etkileri azaltmak ve yeni ilaç taşıyıcı sistemlere bağlı olarak biyoyararlanımını arttırmak amacı ile nazal yoldan uygulanmak üzere mikroiğne ve in situ jelleşen ilaç taşıyıcı sistemlerin formülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sodyum aljinat, karboksi metil selüloz (CMC) ve Eudragit® S 100 polimerleri kullanılarak mikroiğneler mikrodöküm yöntemiyle hazırlanmıştır. Ayrıca Poloxamer® 407 ile lakozamid yüklenmiş in situ jelleşen ilaç taşıyıcı sistemler de başarı ile hazırlanmıştır. Hazırlanan formülasyonların, in vitro karakteristik özellikleri detaylı olarak incelenmiş ve analiz sonuçları değerlendirildiğinde hazırlanan formülasyonların epilepsi tedavisinde kullanılabilecek umut vaad eden sistemler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a disease that occurs as a result of disruption of neural conduction in various parts of the brain and seizures in which all or several symptoms can be observed together with pensive gaze, involuntary mimics and contractions, meaningless speeches, repetitive movements and loss of consciousness. Considering low oral bioavailability, serious side effects, low transition rate to the brain and impossibility of oral drug application during seizures resulted in urgent need for novel drug delivery systems and alternative routes of administration for enhanced treatment. Considering high applied dose of lacosamide due to the low oral bioavailability, in this study, formulation studies of microneedle and in situ gelling systems were performed for nasal route in order to reduce the applied dose of lacosamide for minimizing severe side effects while maintaining enhanced bioavailability. Microneedles were formulated by micro molding method using alginate sodium, carboxy methyl cellulose (CMC) and Eudragit® S 100 polymers. Lacosamide incorporated in situ gelling systems with Poloxamer® 407 also have been formulated successfully. In vitro characteristic properties of the formulations were evaluated in detail and analyses results revealed that the formulations are promising systems that can be used for the treatment of epilepsy.