Pentilentetrazol ile oluşturulan deneysel epilepsi modelinde ökse otunun (viscum album l.) antiepileptik etkilerinin araştırılması
Investigation of antiepileptic effects of mistletoe (viscum album l.) in pentylenetetrazole induced experimental epilepsy model
- Tez No: 508387
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA, PROF. DR. İSMAİL MERAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Epilepsi, beyinde anormal elektriksel deşarjlar sonucu oluşan nörolojik bir bozukluktur. Deneysel epilepsi modelleri epileptogenezi araştırmak ve yeni antiepileptik ilaç geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Pentilentetrazol (PTZ) kindling epilepsi modeli de bu amaçlarla sıkça kullanılmaktadır. Ökse otu (Viscum album L.), halk arasında epilepsi tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Çalışmamız epilepsi tedavisinde kullanılan ökse otu yapraklarının sulu ekstresinin antikonvülzif etkinliği ile kan ve beyindeki bazı parametreler üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. 28 adet Wistar-albino erkek rat rastgele olarak kontrol, epilepsi, ökse otu ekstresi ve valproik asit uygulama grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. PTZ kindling oluşturularak plazma ve beyinde; TAS ve TOS seviyeleri araştırılarak, OSİ değerleri hesaplandı. Beyinde immünohistokimyasal olarak GABAA reseptör pozitif hücre sayısı tespit edildi. Beyinde TUNEL pozitif hücre sayısı araştırıldı ve western blot yöntemiyle bcl-2, siklin b1 ve β-tubulin protein seviyeleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disorder resulting from abnormal electrical discharges in the brain. Experimental epilepsy models are used to investigate epileptogenesis and to develop new antiepileptic drugs. Pentylenetetrazol (PTZ) kindling epilepsy model is also frequently used for these purposes. Mistletoe (Viscum album L.) is a herb used in the treatment of epilepsy among the folk. Our study was conducted to investigate effects of aqueous mistletoe leaf extract on anticonvulsive activity and some selected parameters in blood and brain. 28 Wistar albino male rats were randomly divided into four groups: control, epilepsy, mistletoe extract and valproic acid. PTZ kindling was established and TAS and TOS levels were investigated and OSI values were calculated in plasma and brain. Immunohistochemically, the number of GABAA receptor positive cells was determined in the brain. The number of TUNEL positive cells in the brain was investigated and the levels of bcl-2, cyclin b1 and β-tubulin protein were examined by western blot method.