Yalın üretim tekniklerinin incelenmesi ve imalat sektöründe bir uygulaması
Examination of lean manufacturing techniques and an application for manufacturing sector
- Tez No: 625451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde artık herkes her şeyi üretebilme yeteneğine sahiptir. Ancak küresel rekabetin giderek arttığını düşündüğümüzde tek başına üretme yeteneğinin bir anlamının olmadığı açıkça görülmektedir. Dünya pazarındaki firmaların hammadde ve sabit gider maliyetleri giderek arttığı için firmalar yalnız üretmek dışında bazı şeyleri farklı yapmak zorundadırlar. Bu şey; firmaların müşterilerin istediği ürünü, istediği zamanda, istediği miktarda, istediği kalite ve en düşük maliyette üretmesidir. Bu da ancak verimli ve sistemli bir üretim mantığı ile mümkündür. Eğer bir firma küresel rekabette ayakta kalmak istiyorsa verimlilik esaslı bir üretim felsefesi edinmek zorundadır. Bu felsefenin günümüzdeki karşılığı yalın üretim sistemidir. Genellikle yalın üretim çalışmalarında, mevcut durumda tesis belli bir olgunlukta olduğu için, yalın üretim tekniklerinin bir veya birkaç tanesi uygulanır. Bu tez çalışmasında; mevcut durumda atölye tipi kitle üretimi yapan bir fabrikaya komple yalın dönüşüm önerilmiştir. Komple yalın dönüşüm, bir tesisin doğru sırayla doğru değişimleri başlatarak topyekûn bir dönüşüme gitmesi anlamına gelir. Uygulama yapılan fabrikada, hat mantığı olmadığı için, bir montaj hattı tasarımı ve kurulumu, kurulan montaj hattının dengelenmesi ve dengelenen montaj hattının ise fabrika içi lojistik sisteminin kurulması hedeflenmiştir. Bu tez çalışması ile birlikte hem sezgisel algoritmalar ile bir montaj hattı dengeleme problemi çözülmüştür hem de kurulan ve dengelenen montaj hattı transport kanban ile birbirine bağlanmıştır. Ayrıca tasarlanan montaj hattı yalın üretimi destekleyici, karakuri, andon, manipülatör vb., sistemler ile desteklenmiştir. Gerçekleştirilen bu uygulama ile günde kaç makine üretileceği, hangi makinenin ne zaman hattan girip çıkacağı bilgileri net bir şekilde elde edilmiş olup müşteri talepleri planlanabilir hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, everyone has the abilty to produce everything. However, when we thought that global competition is increasing, it is clear that the ability to produce alone does not make sense. Since raw material and fixed costs of firms in the world market are increasing, firms have to do some things differently then produce them alone. That thing is production of product what customers want, when they want, amount they want, quality they want and the lowest cost to produce. This is only possible with an efficient and systematic production logic. If a company wants to survive in global competition, it has to adopt a productivity-based production philosophy. The current equivalent of this philosophy is lean production system. Generally, in lean production studies, since plant has a certain maturity at present, one or more lean manufacturing techniques are applied. In this thesis study, a complete lean transformation is proposed to the factory that is manufacturing with job shop type mass production at the present. Complete lean transformation means that a plant goes into an overall transformation by initiating the right changes in the right order. Since there is no line logic in the applied plant, it is aimed to design and set up an assembly line, balance the set up assembly line and build in-plant logistics system to the balanced assembly line. With this thesis study, an assemly line balancing problem has been solved by heuristic algorithms and set up and balanced assembly line has been connected to each other by transport kanban system. Furthermore, the assembly line designed has been supported with lean production supporting system, karakuri, andon, manipulator and so on. With this real application, information about how many machines will be produced per day, which machine will enter and leave the line, has been obtained clearly and customers' demands have become programmable.