Demiryolu taşıt ve raylarının üretim ve tamir-bakımında uygulanan kaynak yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Study of welding methods by comparing that are applied to the production and repair-maintenance of railway vehicles and rails
- Tez No: 126691
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ERMAN TULGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
DEMİRYOLU TAŞIT VE RAYLARININ ÜRETİM VE TAMİR-BAKIMINDA UYGULANAN KAYNAK YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ ÖZET Gelişmiş ülkelerde bir toplu taşımacılık aracı olan demiryolu taşımacılığı çok yaygın olarak kullanılmakta, hızlı tren projeleri uygulamaya girmektedir. Yüksek kapasitesi, az alan gerektirmesi, çevreci ve ekonomik olması gibi nedenlerle Türkiye'nin artık ulaşımda, demiryollarını ağırlık vermesi kaçınılmaz olmuştur. Raylar demiryolu yapısının en önemli unsuru olan metal kontrüksiyonlardır Taşıtlar da bu sistemde çalışan metal parçalardan oluşurlar. Bu bakımdan demiryolu taşıt ve raylarının gerek üretiminde, gerekse tamir-bakımında kaynağın gözardı edilemez bir rolü bulunmaktadır. Teknikteki sürekli gelişmeler ham demiryolu taşıtlarında, hem de taşıtların üzerinde çalıştığı ray ve yol malzemelerinin imalatında sürekli yenilik getirmekte, bunun sonucunda imalatta önemli bir etken olan kaynak tekniği de, bir o kadar önem kazanmaktadır. 20 ila SO yıl gibi oldukça uzun yıllar hizmet eden ray sistemlerinin imalatı, döşenmesi kadar tamir ve bakım yöntemlerinin seçimide son derece önemlidir. Trenlerin ağırlığı ve hızlarının daima artması ite ray ve makastarın imalatının gelişimi, demiryolu yapımında ve bakımında kaynak prosesinin daha yaygın uygulanmasına öncülük etmiştir. Demiryollarında; termit kaynağı, elektrik ark kaynağı, gaz kaynağı, toz püskürtme ile kaplama, ark sert lehimleme, yakma alın kaynağı gibi çeşitli kaynak prosesleri kullanılmaktadır. Ancak en yaygın uygulanan yöntem yakma alın kaynağı ve alümino-termit kaynak yöntemidir. Bu kaynak yöntemleri daha çok rayları birleştirme amaçlı imalat prosesleridir. Yakma alın kaynağı atölyedeki ray bağlantılarında ve uzun kaynaklı rayların üretiminde kullanılan en yaygın kaynak prosesidir. Âlumino- termit kaynak yöntemi ise daha çok yolda tercih edilmektedir. Demiryolu taşıtları imalatında gaz ergitme, gazaltı.tozaltı ve elektrik ark kaynak yöntemleri gibi bilinen yöntemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Demiryolu taşıttan imalatında kaynak yönteminin uygulanması yanında, yöntemin seçiminde etken olan kriterlerde önemlidir. Bunlar genel olarak kaynak edilecek malzeme, bağlantının tipi ve üretim ihtiyaçlarıdır. Demiryolu kontrüksiyonuna uygun olarak ima! edilen ve işletmeye alınan raylar ve taşıtlar, birbirileri üzerinde çalışırken doğal olarak zaman içerisinde XXiiihasarlanmaktadır. Oluşan bu hasarlar kırılma çatlama ve aşınma şeklinde kendini göstermektedir. Demiryolu taşıtları ve raylarında görülen bu hasarların büyük kısmı aşınma nedeniyledir. Aşınma hasarlarının doğrudan veya dolaylı etkilerinin dünya ekonomisine maliyeti her yıl 100 milyarlarca doları bulmaktadır. Aşınma özelliği sertlik ve çekme mukavemeti gibi spesifik bir malzeme özelliği değildir. Aşınma ana cisim karşı cisim ortam ve yükten oluşan bir sistem olup, bu sisteme triboiojik sistem adt verilir. Tribolojik sistem oluşturan ray ve taşıtlarda görülen bu hasarlardan kaynaklanan kayıpları geri kazanmanın en uygulanabilir yolu, kaynaklı tamir-bakımdır. Tamir-bakımda da imalatta uygulanan kaynak yöntemleri kullanılmakta ancak hasara göre kaynak teknikleri değişebilmektedir. Bu tezde demiryolu taşıt ve raylarının üretim ve tamir-bakımında uygulanan kaynak yöntemleri toplu olarak anlatılmış, ve sektördeki kaynaklı imalat ve tamir-baktm yöntemi seçiminde etken olan unsurlar belirtilmiştir. Ayrıca ithal yollarla yurda giren malzemelerin kaynaklı tamir-baktm yoluyla ülke ekonomisine geri kazandırılmasında katkı sunulmaya çalışılarak, demiyolu sektöründeki kaynak uygulamalarına kiavuz olabilecek bir çalışma sunulmuştur. XXIV
Özet (Çeviri)
STUDY OF WELDING METHODS BY COMPARING THAT ARE APPLIED TO THE PRODUCTION AND REPAİR-MAİNTENANCE OF RAILWAY VEHİCLES AND RAİL3 SUMMARY Railway transportation, which is a mass transportation vehicle, has been used commonly in developed countries, speedy-train projects have been started to make use of. it becomes inevitable that Turkey should give importance to the railway transportation due to various causes such as high capacity, needed a small area, environmental and economic. The rail, made of metal, is the most important element of railway construction. Vehicles are formed of the metal parts which work in this system. Therefore, welding have an important role in the process of production of railway vehicles and rails, and repair-maintenance. Technological developments have brought renovation to the railway vehicles and manufacture of the materials of rails and railway which the vehicles work on, this results welding technic, which is very important factor at manufacture, is getting importance. Rail systems are used for a long period as 20-50 years. Therefore manufacture, installation, maintenance and selection of repair method of them are pretty important. Due to increased weight and speed of train, manufacture of rail and switch have developed. So new and developed materials have lead to apply welding process for construction and maintenance of railways Now, welding, electric arc welding, gas welding, powder spraying, arc brazing, flash bult welding etc. have been used. However the most common application methods are flash bult welding and alumino-termit welding. These welding methods are the manufacture processes for the aim to combine of raits. Flash bult welding is common usetf for atteching rails in workshop and manufacturing long welded rails. Alumino-termit welding method is more prefered at railways. Known methods as gas welding, gas metal arc welding, submerged arc, and electric arc welding methods are used commonly. Together with the application of welding method, criterions, which are factors of the sellection of methods, are also important. These are genarally material, construction type and production needs. Rails and vehicles, which are manufactured appropriate for the railway contraction, have damaged naturally in time, working over each other. These damages, which are seen of railway vehicles and rails, are because of wear. Direct and indirect effects of wear damages causing, create up to 100 billion dollars of cost per year to global economy. Wear spesification isin't a material spesification as hardness and strain streghth. Wear, which includes main material, intermediary material, environmental and moving components, is a system that is called“ Tribolgy”The best way of recovery of these damages, which are seen at the rail and vehicles,is repair and maintenance welding. Welding methods, which are xxvused in manufacture, hav© been um4 in rtpair-mainttnancf but, welding techniques can be different due to the damage In this study, welding methods, that are applied to the production and repair- maintenance cf railway vehicle and rails, are given totally, and factors, which are effective on the seiiection of the welding manufacture, and repair- maintenance methods in sector, arestated. Besides, trying to contribute to recovery of materials imported to the Turkish economy by way of welding repair-maintenance, a study, that should be a quide to the welding applications in the railway sector, has been applied. xxvi