Kolektif bir hafıza mekanının iyileştirme süreci: Yeni cami ve çevresi (Malatya) için peyzaj tasarım önerisi
Improvement process of a collective memory space: Landscape design proposal for new mosque and its surroundings (Malatya)
  1. Tez No: 625459
  2. Yazar: BURAK KURUÇAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜRÜZAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kentlerde meydana gelen hızlı gelişmeler, göçler, sosyo-ekonomik durumlar ve yaşam alanları hızlı bir şekilde gelişim göstermekte ve toplumlar bu gelişimin içerisinde yerlerini almaktadırlar. Meydana gelen gelişim/değişim süreçleri tarihi dokuların zamanla izlerinin silinerek kaybolmasına neden olmaktadır. Tarihi özellikleri barındıran, tarih-zaman-mekan-insan bileşenlerini kapsayacak nitelikte Malatya‟da yer alan ve hafıza mekanlarını oluşturan, Hacı Yusuf Taş Cami (Yeni Cami) ve yakın çevresinde yer alan Mısır Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı‟nın yer aldığı alanlar incelenmiştir. Tez çalışmasında Dünya‟da ve Türkiye‟de tarihi sokak ve meydanlara yönelik hazırlanmış tasarım önerileri irdelenerek; Malatya Yeni Cami ve çevresindeki mekanların birbirleriyle olan etkileşimleri incelenmiştir. Çalışmada sözlü tarih yöntemi kullanılmıştır. Yeni cami ve çevresinde yer alan çarşıların yakın tarihte insanların hafızasında ne denli yer ettiği yapılan sözlü tarih çalışmalarıyla anlaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler ışığında kolektif bellek dikkate alınarak Yeni Cami ve çevresinde yer alan bölgedeki tarihi özellikler yansıtılmaya çalışılmış ve tasarım önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in cities, migrations, socio-economic conditions and living areas are developing rapidly and societies are taking their place in this development. The processes of development/change that occur cause the traces of historical tissues to be erased and lost over time. The areas of Hacı Yusuf Taş Cami (Yeni Cami) and the Egyptian Bazaar and Coppersmiths Bazaar, which are located in the vicinity of Malatya, which contain historical features, which comprise the components of history-Time-Spacehuman, and which constitute memory spaces, were examined. In his thesis, the design proposals prepared for historical streets and squares in Turkey and the world were examined and the interactions between Malatya Yeni Cami and the surrounding areas were examined. Oral history method was used in the study. In recent history, the importance of the new mosque and its surrounding bazaars in people's memory has been tried to be understood by oral history studies. In the light of the data obtained, we tried to reflect the historical features of the Yeni Cami and its surrounding area by taking into account the collective memory and the design proposal was prepared.