Muzaffer Ozak'ın hayatı, şahsiyeti, eserleri ve tesirleri
Muzaffer Ozak's life, personality, works and impacts
  1. Tez No: 62548
  2. Yazar: RAMAZAN FEVZİ KAHTALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
87 ÖZET Tasavvuf yolu, insanlık tarihinin çeşitli devirlerinde, isimsiz olarak veya muhtelif isimler altında daima mevcut bulunmuş; insanın Allah ile olan derin alâkasının gönüllerde yaşattığı bu yol, hiç bir devirde yolcusuz ve ıssız kalmamıştır. Son din İslâmiyet'in indirilişinden bu tarafa mensubları olan sûfiler, kelime manası yine“yol”demek olan“tarikat”adı altında fikrî ve manevî bir müessesenin, dünyayı kaplayan geniş gölgesinde toplanmışlardır. İşte bu yolun yolcularından biri olan Cerrahi tarikatı da son iki asrı aşan bir süreç içinde kendilerinden söz ettirmişlerdir. Bu çalışmamızda Cerrahi şeyhi Muzaffer Ozak'ın hayatından, eserlerinden ve tesirlerinden bahsedip, Ozak'ın bilinmeyen yönlerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY Mysticism is a way of life which has been existed throughout the centuries in some ways. At no time did this way, namely mysticism, has been deserted. So it is vital that this way and its members be analaysed carefully so that the true urderstanding of orders (tarikats) be ensured. Since the beginning of the Islam many sufis have congregated under the shadow of“Tarikat”(Order) which means“way”in its literal meaning. One of these“orders”is Cerrahi order and has been spoken of for last to centuries. In this thesis we tried to lay down the life and works of late successor of Cerrahi Order Muzaffer Ozak. His life's unknown aspects are dealt with in this study.