Gebe ratlarda gebelik esnasında tekrarlayan dozlarda parasetamol uygulamasının doğacak ratların akciğer, böbrek ve karaciğer dokuları üzerine etkileri.
Effects of repeated administration of paracetamol in pregnant rats during pregnancy on newborn's lung, kidney and liver
- Tez No: 625482
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünyada yaygın olarak kullanılan analjezik ve antipiretiklerin başında Parasetamol gelmektedir. Gebelikte ise en sık kullanılan anealjezik ve antipiretik ajandır. Parasetamolün karaciğer, akciğer ve böbrek üzerine toksik etkisi olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda gebeliğin farklı trimesterlerinde uzun dönem kronik parasetamol maruziyetinin yeni doğan ratlarda akciğer, karaciğer ve böbrek üzerine etkilerini araştırdık. Çalışmamızda; Kontrol (grup K), Birinci trimester (grup A), üçüncü trimester(grup B) grupları oluşturduk. Grup A‟ya gebeliğin ilk yedi günü, grup B‟ye ise 15-21. günleri arasında parasetamol oral yoldan verildi. Doğum sonrası üçüncü günde yeni doğan ratlara 50 mg/kg ketamin ip uygulanarak ötenazi yapıldı ve sonrasında akciğer, karaciğer ve böbrek dokuları inceleme için uygun koşullarda alınarak saklandı. Toplam 34 yavruda histopatolojik inceleme yapıldı. Histopatolojik bulgularımız A ve B gruplarında akciğer ve karaciğer dokularında anlamlı histopatolojik bulgular vermektedir. Gebelikte kronik parasetamol kullanımının yeni doğan ratlarda karaciğer ve akciğer toksitesi yaptığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is one of the most widely used analgesics and antipyretics in the world. It is the most commonly used anealgesic and antipyretic agent in pregnancy. Paracetamol is known to have toxic effects on liver, lung and kidney. In this study, we investigated the effects of long-term chronic paracetamol exposure on lung, liver and kidney in newborn rats at different trimesters of pregnancy. In our study; We formed control (group K), first trimester (group A) and third trimester (group B) groups. Group A had the first seven days of pregnancy and group B had 15-21. Paracetamol was given orally between the postoperative day. On the third postnatal day, newborn rats were euthanized by applying 50 mg / kg ketamine ip and then lung, liver and kidney tissues were kept under appropriate conditions for examination. A total of 34 pups underwent histopathological examination. Our histopathological findings show significant histopathological findings in lung and liver tissues in groups A and B. We found that chronic paracetamol use during pregnancy causes liver and lung toxicity in newborn rats.