Karadeniz'in Kastamonu kıyılarında (İnebolu-Cide) ticari amaçla yakalanan balıklardaki parazitler
Fish parasites of the caught fishes at the Kastamonu coast (İnebolu-Cide) of Black sea
- Tez No: 625484
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ELP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Parasitology, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Eylül 2016 –Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmada Sarda sarda, Uranoscopus scaber, Merlangius merlangus, Alosa immaculata, Gobius cobitis, Scorpaena porcus, Pomatomus saltatrix, Engraulis encrasicolus, Mullus barbatus, Trachurus mediteraneus balık örnekleri Kastamonu kıyılarından elde edilmiştir. Balıklar avlandıktan sonra taşıma kapları kullanılarak Kastamonu Su ürünleri Fakültesi Laboratuvarı'na getirilmiş ve araştırmaya başlanmıştır. Parazitolojik incelemeden önce balık boyu ve ağırlığı belirlenmiştir. Parazitler açısından vücut boşluğu, solungaç, ağız ve balık iç organları incelenmiştir. Karaciğer ve barsak bir makas ile açığa çıkarılmış ve daha sonra mikroskop kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Anisakis simpleksi ve Anisakis pegreffii cinsine ait larvalar Anisakis, filum Nemathelminthes türlerinin varlığı tespit edilmiştir. Bu bölgeden avlanan balıkların iyi pişirilmesi yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçecektir.
Özet (Çeviri)
In the present study that was conducted between the period September 2016 –August 2017, fish species Sarda sarda, Uranoscopus scaber, Merlangius merlangus, Alosa immaculata, Gobius cobitis, Scorpaena porcus, Pomatomus saltatrix, Engraulis encrasicolus, Mullus barbatus, Trachurus mediteranius collected from the coast of Kastamonu. Fish were transported to Kastamonu University Fisheries Faculty Research Laboratory using transport bags following their capture and then started to investigate. Fish length and weight were measured before parasitological examination. Body cavity, gills, mouth and internal organs of fish were investigated for parasites. Liver and intestine were excised by a forcep and then examined using microscope. At the end of the investigation, Anisakis simplex and Anisakis pegreffii belonging to the genus Anisakis, phylum Nemathelminthes were identified. Good cooking of fish caught in this region will prevent health problems.