Fakoemülsifikasyon ve mini-nuk teknikleri ile yapılan katarakt cerrahilerinin kornea endoteline olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of cataract surgery on the cornea endotel by phacoemulsification and mini-nuc techniques
- Tez No: 625485
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SAMİ İLKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Fakoemülsifikasyon ve mini-nuk teknikleri ile yapılan katarakt cerrahilerinin kornea endotelinde morfolojik (hücre yoğunluğu, varyasyon katsayısı ve hexagonalite ) ve fonksiyonel (santral kornea kalınlığı) etkilerinin değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Az görme nedeniyle başvuran ve muayenesinde katarakt saptanıp belirlenen kriterleri karşılayan 30 mini-nük tekniği (Grup 1), 30 fakoemülsifikasyon yöntemi (Grup 2) uygulanmış toplam 60 hasta dâhil edildi. Çalışmadaki tüm hastaların preoperatif, postoperatif 1. ve 3.ay non-kontakt speküler mikroskobi (Konan CellChek XL) ile muayene yapıldı. Endotel hücre yoğunluğu (CD)(hücre/mm2), varyasyon katsayısı (CV)(%), hekzagonalite oranı (HEX) (%) ve santral kornea kalınlığı (SKK)(μm) değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluate the morphological (cell density, coefficient of variation and hexagonality) and functional (central corneal thickness) effects of cataract surgeries performed by phacoemulsification (PHACO) and mini-nuc techniques in the corneal endothelium. Material and Method: A total of 60 patients who were admitted for low vision and underwent 30 mini-nuc technique (Group 1) and 30 phacoemulsification methods (Group 2) were included in the examination. Preoperative and postoperative first and third month non-contact specular microscopy (Konan CellChek XL) was performed in all patients. Endothelial cell density (CD) (cell/mm2), coefficient of variation (CV) (%), hexagonality (HEX) (%) and central corneal thickness (CCT) (μm) were recorded.