Yüksek verimli farklı geometrideki mini siklonların performansının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the performance of mini cyclons in high efficient different geometry
  1. Tez No: 625510
  2. Yazar: CEREN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Stairmand tipi yüksek verimli siklon esas alınarak siklon gövde çapının azaltılmasının ayırma verimine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla beş farklı büyüklükte mini siklon ayırıcı imal edilmiştir. İmal edilen siklonların basınç kayıp katsayıları ve ayırma verimleri deneysel olarak incelenmiştir. Bu çalışma sonuçlarına göre siklon gövde çapının azalması ile belli çapa kadar verim artarken daha küçük çaplarda azalma elde edilmiştir. Buna karşılık basınç kayıpları ise sürekli azalmıştır. Siklonların ayırma verimi için kritik parçacık çapı esas alınarak teorik olarak kritik çaplar hesaplanmıştır. Hesap sonucu ile elde edilen sonuçların deneysel sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür. Giriş kesitine göre Reynolds sayısı dikkate alındığında geçiş bölgesi ve laminer bölgede sürtünme katsayısının değişmesinin sonuca etkili olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of reduction of cyclone body diameter on separation efficiency based on Stairmand type high efficiency cyclone was investigated. For this purpose, five different size mini cyclone separators have been manufactured. Pressure loss coefficients and separation efficiencies of the manufactured cyclones were investigated experimentally. According to the results of this study, with the reduction of the cyclone body diameter, the efficiency up to a certain diameter has increased while the smaller diameters have been reduced. On the other hand, pressure losses have decreased continuously. Theoretically critical diameters were calculated based on the critical particle diameter for the separation efficiency of the cyclones. It is seen that the results obtained with the calculation result are compatible with the experimental results. Considering the Reynolds number according to the entrance section, the change of friction coefficient in the transition region and the laminar region was evaluated to be effective on the result.