Melissa officinalis ekstraktı üzerine gümüş nitrat kullanılarak oluşturulan nanoparçacıklarının antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of antimicrobial and antioxidant properties of nanoparticles created using silver nitrate on melissa officinalis extract
- Tez No: 625509
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN DAYANGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Microbiology, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada ülkemizde yetişen tıbbi aromatik bir bitki olan Melissa officinalis'in laboratuvar ortamında Gümüş Nanopartiküller sentezlenerek antimikrobiyal aktive etkilerini, UV-vis spektrum sonuçları ve antioksidan aktivitelerini tespit etmek amaçlandı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuarında Antimikrobiyal aktivite, Agar Kuyucuk Difüzyon Yöntemi ile 18 bakteriyel izolat üzerinde yapıldı. Aseton, metanol, saf su ve kaynatılmış saf su'da M. officinalis AgNO3'lerinin çeşitli bakterilerde antimikrobiyal aktiviteleri, UV-vis spektrumlari antioksidan aktiviteleri incelendi. M. officinalis bitki ekstraktı kullanılarak AgNP'lerin biyosentezini değerlendirilerek in vitro ortamda gümüş nano partikül elde edilerek, M.officinalis'in antimikrobiyal aktivitesi araştırıldı. M. Officinalis ekstraktı kullanılarak AgNP'lerin biyosentezi yapıldı ve Ag'nin oluşumu UV-vis spektroskopisi yapıldı. Antimikrobiyal AgNP'lerin aktivitesi, agar kuyucuk difüzyon yöntemi ile araştırıldı. Bitki ektraktı, AgNP'lerin oluşumundan sonra özüde sarıdan kahverengiye kadar renk değişikliği gösterdi. 450 nm'de bulunan yüzey Plazmon rezonansı, AgNP'lerin oluşumunu doğruladı. Gram pozitif ve Gram negatif bakterilere karşı iyi inhibe edici aktivite gösterdi. M. officinalis L. 'in protein ve fenolik madde içeriği de tespit edildi. Toplam fenolik madde içeriği Folin Ciocalteu metodu kullanılarak 100 g taze bitki için 280 mg olarak bulundı. M.officinalis L. subsp. officinalis'in protein içeriği Bradford metodu kullanılarak 230 µg/mL olarak tespit edildi. Elde edilen nanopartiküller, Gram pozitif ve Gram negatif bakterilere karşı iyi inhibe edici aktivite gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to identify the antimicrobial activating effects, UV-vis spectrum results and antioxidant activities by synthesizing Silver Nanoparticles in a laboratory environment of Melissa officinalis, a medicinal aromatic plant grown in our country. Antimicrobial activity was performed on 18 bacterial isolates with Agar Kuyucuk Diffusion Method in Kırşehir Ahi Evran University Faculty of Science and Letters Microbiology Laboratory. Antimicrobial activities, UV-vis spectra antioxidant activities of M. officinalis AgNO3 in various bacteria were investigated in acetone, methanol, purified water and boiled pure water. Antimicrobial activity of M. officinalis was investigated by obtaining silver nanoparticles in vitro by evaluating the biosynthesis of AgNPs using M. officinalis plant extract. AgNPs were biosynthesized using M. Officinalis extract, and the formation of Ag was performed by UV-vis spectroscopy. The activity of antimicrobial AgNPs was investigated by agar well diffusion method. The plant extract varied in essence from yellow to brown after the formation of AgNPs. Surface Plasmon resonance at 450 nm confirmed the formation of AgNPs. It showed good inhibitory activity against Gram positive and Gram negative bacteria. Protein and phenolic content of M. officinalis L. were also determined. Total phenolic substance content was found as 280 mg for 100 g of fresh plants using Folin Ciocalteu method. M.officinalis L. subsp. The protein content of officinalis was determined as 230 µg / mL using Bradford method. Nanoparticles obtained, good inhibitory activity against Gram positive and Gram negative bacteria were shown.