Doğum sırasında uygulanan fundal basının anal sfinktere olan etkisinin 3D transperineal ultrason ile değerlendirilmesi
Evaluation the effect of fundal pressure during labor on anal sphincter by 3D transperineal ultrasound
  1. Tez No: 625588
  2. Yazar: HANDE NUR ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Doğumun ikinci evresinde uygulanan fundal basının (Kristeller manevrası) anal sfinkter üzerindeki etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntemler: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Nisan 2019 ve Nisan 2020 tarihleri arasında 37 gebelik haftası üstünde ilk vajinal doğumunu yapan 73 gebe çalışmaya dahil edildi. Fundal bası (kristeller manevrası) uygulanan kadınlar vaka olarak alındı. Perineal yırtıkların oluşumunu etkileyebilecek obstetrik ve fetal parametreler incelendi. Tüm kadınlara doğumdan 24-48 saat sonra transperineal 3/4D ultrason yapıldı. Transperineal ultrason sonuçları vakalar ve kontroller arasında karşılaştırıldı. Obstetrik anal sfinkter yaralanmasında (OASY) bağımsız risk faktörlerini tanımlamak için çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 73 kadın dahil edildi. 37 kadına fundal bası uygulandı. Hastaların vücut kitle indeksleri benzerdi. Fetus demografik özellikleri incelendiğinde istatiksel olarak anlamlı fark mevcut değildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the association between application of fundal pressure during the second stage of labor (Kristeller maneuver) and the risk of anal sphincter injury. Material and Methods: Seventy three pregnant women who had their first vaginal delivery over 37 weeks of gestation between April 2019 and April 2020 were included in the study at Bezmialem Vakıf University Gynecology and Obstetrics Clinic.Women who underwent the Kristeller maneuver were recruited as cases. Obstetric and fetal parameters that could influence the onset of perineal tears were studied. All women underwent a transperineal 3/4D ultrasound within 48h after birth. Transperineal ultrasound results were compared between cases and controls. Multivariate logistic regression analysis was performed to identify independent risk factors for obstetric anal sphincter injuries (OASIS). Results: Total 73 women were included in the study. Fundal pressure was applied to 37 women. BMI of the patients were similar. When the demographic features of the fetus were examined, there was no statistically significant difference.