Diyanet çalışanlarının toplumsal cinsiyet rolleri ile ilgili tutumları
  1. Tez No: 625625
  2. Yazar: GÜLŞAH TAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, diyanet çalışanlarının toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Mersin İli Yenişehir İlçe Müftülüğü'nde görev yapan 108 diyanet çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan diyanet çalışanlarının sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik anket formu ve geçerlik ve güvenirliği 2008 yılında Zeyneloğlu tarafından yapılan Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği kullanılarak 18 Aralık 2018 – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler, iki grup ortalamaları karşılaştırması için Student's t Testi, ikiden fazla grup ortalamaları karşılaştırması için One Way ANOVA ve çoklu karşılaştırmalarda Post Hoc test olarak Tukey testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sürekli iki değişken arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Katsayısı ile değerlendirilmiştir. Araştırmada diyanet çalışanlarının Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeğitoplam puan ortalamasının 123,39±12,53 olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuç bize diyanet çalışanlarının toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin eşitlikçi tutuma sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out descriptive to determine the attitudes of religious staff towards the gender roles. The research population consisted of 108 religious employees working in Yenisehir district of Mersin Province. The research data were collected by using the questionnaire form to determine the socio-demographic characteristics of the religious staff prepared by the researcher, and the Gender Roles Attitude Scale, whose validity and reliability were conducted by Zeyneloğlu in 2008 between December 18 – February 3, 2019. The data obtained were evaluated descriptive statistics, Student's t test for two-group means of comparison, One Way ANOVA for more than two groups mean comparison, and the Tukey test as a post hoc test in multiple comparisons. The Pearson Correlation Coefficient was used to determine the relationship between two continuous variables. In the study, it was found that the mean scores of the Gender Roles Attitude Scale of the religious staff were 123,39±12,53. This result shows us that religious staff have an egalitarian attitude towards the gender roles.