Muhtarların e-devlet uygulamalarındaki rolü: Antalya ili Konyaaltı ilçesi örneği
The role of headmen in e-government applications: The case of Antalya province Konyaaltı district
  1. Tez No: 625626
  2. Yazar: NEZİHE ÜLKÜ EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kamu yönetiminde yaşanan dönüşüm, yeni kamu işletmeciliği ve yönetişim anlayışları ile birlikte kamu hizmetlerinde etkinlik, verimlilik, katılımcılık gibi ilke ve değerler savunulmuştur. E-Devlet uygulamaları, bu ilke ve değerlerin hayata geçirilmesinde önemli bir araç olarak görülmektedir. Bu bağlamda, kırsal ve kentsel alanda en küçük yerleşmeler olan köyler ve mahallelerde müşterek ihtiyaçların etkin, verimli bir biçimde karşılanması da önem taşımaktadır. Bu amaçla, 2014 ve 2015 yıllarında bir e-Devlet uygulaması olarak Muhtarlık Bilgi Merkezi ve Muhtar Bilgi Sistemi uygulamaları geliştirilmiştir. Köy ve mahalle muhtarları, kendilerine tanımlanmış bu uygulamalar sayesinde, sırasıyla, yerel yönetim ve merkezi yönetim birimlerine elektronik ortamda ulaşabilmektedir. Bu tez ile amaçlanan, muhtarların genel olarak e-Devlet uygulamaları hakkında düşüncelerini; özel olarak da Muhtarlık Bilgi Merkezi ve Muhtar Bilgi Sistemi hakkında düşüncelerini tespit ederek değerlendirmektir. Tez, bu amaç doğrultusunda üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde e-Devlete geçiş süreci ve kamu yönetiminde yaşanan dönüşüme, e-Devlet kavramına, Türkiye'de e-Devlet uygulamalarına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, muhtarlık yönetiminin tarihsel süreçte ortaya çıkışı ve gelişimine yer verilerek Türkiye'de köy ve mahalle muhtarlığı üzerinde durulmuştur. Bir e-Devlet uygulaması olan Muhtarlık Bilgi Merkezi ve Muhtar Bilgi Sistemi, ikinci bölümde incelenmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümü, alan araştırmasını içermektedir. Konyaaltı ilçesinde muhtarlarla yapılan anket sonucunda elde edilen bulgular ve bunlara yönelik değerlendirmeler, bu bölüm kapsamındadır.
Özet (Çeviri)
The principles and values such as efficiency, productivity and participation in the public services are defended with the transformation in public administration, the new public management and governance. E-Government applications are seem to be an important tool to realize these principles and values. In this sense, the supplement of the common requirements efficiently in te smallest settlementsin rural and urban areas such as villages and neighborhoods, is very important. For this purpose, in 2014 and 2015 ''Muhtarlık Bilgi Merkezi'' and ''Muhtar Bilgi Sistemi'' are developed as an application of e-Government system. Village and neighborhood headmen can reach the local administration and central administration online respectively, with the help of these applications which are defined for themselves. The aim of this thesis is to evaluate by detection of the general opinions of the headmen about e-Government applications, especially about the ''Muhtarlık Bilgi Merkezi'' and ''Muhtar Bilgi Sistemi''. This thesis consists of three parts in accordance with this purpose. In the first part, the information about the process of transition to e-Government and the transformation in public administration, the Notion of e-Government, the information about the usage of e-Government applications in Turkey takes place. In the second part, the historical process of the emergence and development of administration of headmen are included and the work of headmen in Turkey is urged upon. As an application of e-Government, ''Muhtarlık Bilgi Merkezi'' and ''Muhtar Bilgi Sistemi'' are analysed in the second part. The third and the last part of the thesis includes the fieldwork. The findings and evaluations obtained from the surveys which are made with headmen in Konyaaltı district are in the scope of this part.