Orta Anadolu'da eski Hitit krallık çağı seramiği
Old Hittite kingdom period pottery in central Anatolia
  1. Tez No: 62566
  2. Yazar: FİKRİ KULAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLU EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
IX. ÖZET“Orta Anadolu'da Eski Hitit Krallık Çağı Seramiği”üstündeki bu çalışmada,“Hitit kültürünün çekirdek bölgesi olan Orta Anadolu'nun, Eski Hitit Krallık hanedanı zamanına tarihlenmiş seramiği”incelenmiştir. Bu çalışmanın en önemli hedefi, şimdiye kadar bu başlık altında topluca incelenmeyen bu seramik türünün tipolojisini, teknik özelliklerini bir bütün halinde sunmak suretiyle, Assur Ticaret Kolonileri Çağı ile Eski Hitit Krallığı dönemi arasında, varlığı saptanan devamlılığı ve ayrılığı, bu çağda yaşamım sürdürmemiş olanları kapsamlı bir şekilde ortaya koyabilmektir. Bu döneme tarihlenen seramik, tipolojik ve teknik özellikleri ile birlikte incelenerek Eski Hitit Krallık Çağı seramiğinin tipolojik gelişimi sunulmuştur. Eski Hitit Krallık Çağı seramiğinin karakteristik özelliklerinden bazılarının, Assur Ticaret Kolonileri Çağı'mn son evresinde başladığı görülmektedir. Kültepe'de son yıllarda yapılan kazılarda açığa çıkartılan çok sayıdaki arkeolojik eser, bu görüşü doğrulamaktadır. Bu çalışma ile elde edilen bilgiler ışığında, Kaniş Kanunu la katının sona ermesi ile, Eski Hitit Krallığı hanedanının işbaşına gelmesine kadar geçen zamanın, yaklaşık 50-60 yıl olduğu varsayılabilir. Seramik örnekler de, bu iki dönem arasında bir boşluğun olmadığım, seramik sanatı açısından bir devamlılığın olduğunu göstermektedir. 155
Özet (Çeviri)
X. SUMMARY. In this thesis, which is named as“Old Hittite Kingdom Period Pottery in the Central Anatolia”, the pottery of the Old Hittite Kingdom of Central Anatola is studied. The major goal of this study is to present a comprehensive study of the typology and the technical features of this pottery that was not studied as a whole before under this title yet, and to distinguish the continuity between the Assyrian Trade Colonies Period and the Old Hittite Kingdom Period, and the types that were not survived in the studied period. The technical and typological feature of the pottery mat is dated to this period is studied and the typological development of this pottery is presented. It's been understood that the very characteristic features of the Old Hittite Kingdom Period pottery, began to appear in late phase of Old Assyrian Period. Many artefacts that were found in the recent excavations confirm this view. It may be assumed that the interval between the collapse of Kaniş Karum la, and the beginning of the Old Hittite Kingdom Period is about, ca. 50-60 years. The pottery also proves that there is no gap between these two periods and there is a cultural continuity between these two periods. 156