Solid organ transplant alıcılarında HEV enfeksiyonu
Hepatitis E infection in solid organ transplant recipents
- Tez No: 625684
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARZU SAYINER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye HEV açısından endemik olan ve olmayan ülkeler arasında yer almakta olup, HEV IgG prevalansı %3 ile 34 arasında bildirilmiştir. Kronik HEV enfeksiyonu olabileceğinin anlaşılmasından sonra, solid organ transplant alıcılarında HEV enfeksiyonu konusunda artan sayıda çalışma yayınlanmaya başlamıştır. Ancak Türkiye'de transplant alıcılarında HEV enfeksiyonuna ilişkin bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki böbrek ve karaciğer transplant alıcılarında HEV enfeksiyonu prevalansını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Türkiye'nin beş farklı bölgesinden yedi transplantasyon merkezi çalışmaya katıldı ve 492 solid organ transplant alıcısından serum/plazma örneği toplandı. Örnekler, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde HEV IgM, IgG (recomWell HEV IgG and IgM, Mikrogen Diagnostik, Germany) ve HEV RNA (RealStar HEV RT-PCR, Altona Diagnostics, Germany) açısından test edildi. Bulgular: Çalışma grubunda, yaş ortalaması 42.9+/-16.5 olan 185 karaciğer ve 300 böbrek alıcısı (%64.7 erkek, %35.3 kadın) bulunmakta idi. 485 hastadan 3'ünde (%0.6) HEV-IgM ve 84'ünde (%17.3) HEV-IgG pozitif bulunurken hastalardan hiçbirinde HEV RNA saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Turkey is located between HEV endemic and non-endemic regions with a HEV-IgG prevalence of 3 to 34%. After recognition of chronic HEV infection, increasing number of studies are published regarding HEV infection in solid organ transplant recipients. However, there are no data regarding HEV infection in transplant recipients in Turkey. The aim of this study was to investigate the prevalence of HEV infection in liver and kidney transplant recipients in Turkey. Material-Method: Seven transplantation centers from five different regions of Turkey participated and 492 serum/plasma samples from solid organ transplant recipients were collected. Sera were tested for HEV IgM, IgG (recomWell HEV IgG and IgM, Mikrogen Diagnostik, Germany) and HEV RNA (RealStar HEV RT-PCR, Altona Diagnostics, Germany) at the Dokuz Eylul University Hospital. Results: The study group had 185 liver and 300 renal tx recipients (64.7% male, 35.3% female) with the mean age of 42.9+/-16.5. Of the 485 patients 3 (0,6%) were HEV-IgM and 84 (17.3%) were HEV-IgG positive, while none was HEV-RNA positive. HEV-IgG was positive in 22% of the male, 8.8% of the female patients (p< 0,001). HEV-IgG prevalence was highest in samples coming from middle-east and south-east Turkey with a rate up to 42.9%.