Development of efficient algorithms for flicker, harmonics and interharmonics estimations and power quality event classification specially designed for highly time-varying loads of power systems
Güç sistemlerinin zamanda hızlı değişen yükleri için özel tasarlanmış kırpışma, harmonik ve araharmonik kestirimi ve güç kalitesi olay sınıflandırması için verimli algoritmaların geliştirilmesi
  1. Tez No: 625685
  2. Yazar: EBRAHIM BALOUJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL SALOR DURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı, akıllı bir güç kalitesi (GK) çözümleme sistemi oluşturmak için gerekli tamamlayıcı araçları geliştirmektir. Güncel bilimsel yazın ve ticari GK ölçüm cihazları incelendiğinde şu üç gereksinim ortaya çıkmıştır: kırpışma tespiti için hafıza ve işlem açısından verimli algoritma ihtiyacı, zamanda değişen harmonik ve araharmoniklerin tespiti için gerçek-zamanlı algoritmalar ve yüksek doğrulukta GK olay tespiti. İlk olarak, kırpışmayı tahmin etmek için, gerilim dalga biçiminin yerine girdi olarak gerilim dalga biçiminin kök ortalama karesini (RMS) kullanarak IEC'nin (Uluslararası Elektroteknik Komite) kırpışma-ölçer standardında önerilen ölçüm yönteminin sayısal olarak gerçekleştirilmesi sunulmaktadır. Amaç, sadece gerilim dalga formunun RMS değerleri mevcut olduğunda, IEC kırpışma-ölçer standardı IEC 61000-4-15'e göre titreşim şiddetini hesaplamaktır. Simülasyon ve saha verilerinde ortalama %0.021 hata oranıyla önerilen yöntemle kırpışma hesaplanabileceği gösterilmiştir. Harmoniklerinin ve araharmoniklerinin gerçek zamanlı tespiti konusunda, elektrik ark ocağının (EAF) zamanla değişen harmoniklerini ve ara harmoniklerini doğru bir şekilde elde etmek için derecesi optimize edilmiş üstel yumuşatma (ES) ile birlikte kullanılan çoklu senkronize referans çerçevesi (MSRF) bazlı bir analiz yöntemi önerilmiştir. Gerçek zamanlı çalışma için, parallel işleme yapılmış ve grafik işleme birimi (GPU) ile çalışılmıştır. Saha verilerinde, uygulanan sinyalin 50. harmoniğe kadar olan tüm harmonikleri ve araharmonikleri 5 Hz çözünürlükte gerçek zamanlı olarak başarılı bir şekilde kestirilmiş ve simülasyon ortamında harmoniklerin ve araharmoniklerin aktif olarak filtrelenmesi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Son olarak, GK olaylarının sınıflandırılması için, derin öğrenme yaklaşımına dayalı yeni bir yöntem sunulmuştur. Önerilen yaklaşımın yeniliği, güç şebekesinin üç fazındaki gerilim dalga biçimlerinin görüntü dosyalarının sınıflandırılmasıdır. Bir yıl boyunca elektrik iletim sisteminin dört trafo merkezinden elde edilen PQ olayları, önerilen sınıflandırma yönteminin eğitimi ve test edilmesi için kullanılmış ve potansiyel PQ olaylarına karşı otomatik bir karşı önlem geliştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop tools which will provide complementary solutions to develop a complete and smart power quality (PQ) monitoring system. Based on the survey carried out on the current literature on PQ analysis and commercial devices, three main problems have been defined and solutions have been provided: the need of memory- and operation-efficient algorithms to estimate flicker, online detection of harmonics and interharmonics for highly time-varying load cases, and accurate PQ event classification. To estimate flicker from voltage RMS waveform, a digital realisation of the IEC (International Electrotechnical Committee) flickermeter using root mean square (RMS) of the voltage waveform as its input, instead of the voltage waveform, is presented. The aim is to compute the flicker severity according to the IEC flickermeter standard, IEC 61000-4-15, when only the RMS values of the voltage waveform are available. It has been shown on simulation and field data that short-term flicker severity can be computed by the proposed method with an average error rate of 0.021%. For the real-time detection of harmonics and interharmonics of current waveform, a multiple synchronous reference frame (MSRF) based analysis method is used together with order-optimized exponential smoothing (ES) to accurately obtain the time-varying harmonics and interharmonics of electric arc furnace (EAF) currents. Parallel processing of all harmonics and interharmonics are achived by graphical processing unit (GPU). It has been shown on field data that the implemented system is capable of successfully estimating all harmonics up to the 50th and all interharmonics at 5 Hz resolution in real-time. Moreover, active filtering of certain harmonics and interharmonics has been successfully achieved in the simulation environment. Finally, a new method for the classification of PQ events based on deep learning (DL) approach is presented. Novelty of the proposed method is that, image files of the voltage waveforms of the three phases of the power grid are classified. PQ events obtained from four transformer substations of the electricity transmission system for a year are used for training and testing the proposed classification method. The proposed method is shown to be able to classify the PQ events collected in the field.