1ay- 5 yaş arası alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla yatan çocuklarda, nazofaringeal örnekte multipleks pcr ile solunum yolu virüslerinin araştırılması
Research of respiratory tract viruses in nasopharyngeal sample by using multiplex pcr in children, hospitalised for lower respiratory tract infection, between 1month-5years.
  1. Tez No: 625709
  2. Yazar: ÖZGE METİN AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL TANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Akut alt solunum yolu enfeksiyonları (ASYE) çocukluk çağında önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Çalışmamızda dört mevsimi de kapsayan bir yıllık dönemde hastaneye yatış gerektiren ASYE tanısı alan çocuklarda viral etkenlerin yaşa göre sıklığının, mevsimsel dağılımının, klinik özelliklerinin, klinik ağırlık derecesinin, tedavi ve sonucunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ekim 2012- Ekim 2013 yılları arasında yatarak tedavi görmüş olan, solunum sekresyonlarından multipleks PCR örneği gönderilmiş 1 ay- 5 yaş arasında ASYE tanısı alan çocukların hastane otomasyon sistemindeki kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, prematürite öyküsü, geçmişte tekrarlayan hışıltı öyküsü, aşılama öyküsü, evde ÜSYE ve sigara içimi, başvuru öncesi semptom süresi ve başvuru anındaki fizik muayene bulguları, pulseoksimetre ile ölçülen oksijen satürasyonu değeri, tam kan sayımı, C reaktif protein, kan kültür sonuçları, klinik tanı, uygulanan tedaviler, uygulanan tedavilere yanıtı, hastanede yatış süresi kaydedildi. Multipleks real-time PCR testi olan FastTrackDiagnostics/RespiratoryPathogens 21R (Luxemburg) ticari kiti kullanılarak solunum yolu virüsleri [influenza virus A, swH1N1, respiratuvar sinsityal virüs A/B (RSV), parainfluenza virüs 1-2-3-4 (PIV), koronavirüs (CoV) OC43/ 229E/ NL63/ HKU1, parekovirüs (PeV), enterovirüs (EV), adenovirüs (AdV), bokavirüs (BoV) ve insan metapnömovirüsü (hMPV) ] varlığı açısından çalışıldı. 1ay- 5 yaş arasıASYE nedeni ile hastanede yatan çocuklar arasında, 12 aydan küçük ve özellikle 1-3 ay arasında olan bebeklerde etiyolojinin yüksek oranda virüsler olduğu, hastaneye yatış gerektiren çocuklarda en sık viral etkenin RSV ayrıca RV, PIV, CoV, hMPV ve BoV'un etken olarak saptandığı, viral koenfeksiyonun beşte bir oranında olduğu ve en sık RV ile koenfeksiyon olduğu, viral koenfeksiyonların hastalık yaş dağılımını, ağırlığını ve hastanede yatış süresini etkilmediği, viral etkenlerin belirli mevsimlerde yoğunlaştığı (RSV kış aylarında, hMPV kış sonunda, swH1N1 kış aylarında, CoV kış ve ilkbahar başında PIV yaz ve ilkbahar aylarında), viral etkenlerin boğmaca benzeri öksürüğe neden olduğu, tekli etken bakıldığında yaş grupları, beyaz küre ve CRP değerleri arasında fark olduğu ( RSV daha küçük yaşta/ BoV ve hMPV daha büyük yaşta, hMPV enfeksiyonlarında daha yüksek CRP değerleri) sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute lower respiratory tract infections (LRTIs) are important causes of mortality and morbidity in childhood. In this study, we aimed to evaluate the frequency, seasonal distribution, clinical features, clinical severity, treatment and outcome of viral agents according to age in children who were diagnosed with LRTI in a one-year period including four seasons. For this purpose,the records of the children aged 1 month to 5 years old, who were hospitalized between October 2012 and October 2013 at the Dr Sami Ulus Maternity and Children Training and Research Hospital, and who were obtained a multiplex PCR sample from respiratory secretions were evalutaed. Patients' data regarding age, gender, history of prematurity, history of recurrent wheezing in the past, vaccination history, exposure for upper respiratory infection and smoking, symptom duration before admission and physical examination findings at the time of admission, oxygen saturation value measured by pulse oxymeter, complete blood count, C reactive protein (CRP), blood culture results, clinical diagnosis, treatments, response to treatments, length of hospital stay were recorded Respiratory viruses [influenza virus A, swH1N1, respiratory syncytial virus A / B (RSV), parainfluenza virus 1-2-3-4 (PIV) coronavirus (CoV) OC43 / 229E / NL63 / HKU1, parecovirus (PeV), enterovirus (EV), adenovirus (AdV), boavavirus (BoV) and human metapneumovirus (hMPV)] were studied using the multiplex real-time PCR test commercial kit FastTrackDiagnostics / RespiratoryPathogens 21R (Luxemburg). It was determined that among the children who were hospitalized due to LRTI between 1 month and 5 years old, infants under 12 months and especially between 1-3 months, the etiology of LRTI were viruses. The most common viral agent in children requiring hospitalization is RSV, as well as RV, PIV, CoV, hMPV and BoV were the causative agents. Viral co-infection was determined in one-fifth of all patients, and the most common is RV-coinfection. It was found that viral co-infection did not affect disease age distribution, severity and length of hospital stay. It was determined that viral factors intensify in certain seasons (RSV in winter, hMPV in late winter, swH1N1 in winter, CoV in winter and early spring, PIV in summer and spring), and viral factors cause pertussis-like cough. When single factor is examined, there is a difference between age groups and white blood cell and CRP values (RSV is younger age / BoV and hMPV is older age, hMPV infections are higher CRP values).