Polikistik over sendromu olan ve olmayan infertil olgularda endometrial Bcl2 ekspresyonu ve Ki-67 proliferatif indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of Bcl2 gene expression and Ki 67 proliferative index on infertil healty volunters and on infertil patients with policystic over disease
- Tez No: 625715
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN USTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç polikistik over sendromu (PKOS) olan infertil hastalarda, endometrial hücrelerde antiapoptotik Bcl2 gen ekspresyonu ve Ki-67 proliferatif indeksinin hormonal parametreler eşliğinde değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Balıkesir Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine infertilite şikayetiyle başvuran 18-45 yaş arası gönüllülerden seçilen 55 hasta katılmıştır. Olgular PKOS tanısı konulmuş 27 infertil hasta ile normal endometriyal bulguları ve açıklanamayan infertilitesi olan 28 hasta olarak iki gruba ayrıldı. PKOS tanısında 2003 Rotterdam ESHRE/ASRM konsensus kriterleri kullanıldı. Olgulardan alınan venöz kan örnekleri biyokimyasal ve immünoenzimatik yöntemle analiz edildi. Histeroskopik olarak alınan endometrial biyopsi örnekleri immunohistokimyasal incelemeye alındı. Olgular; yaş, vücut kitle indeksi, bel-kalça oranı, hirşutizm skoru, kan basıncı, infertilite süresi, FSH, LH, E2, total testosteron, trigliserid, total kolesterol, LDL, HDL, HOMA-IR, hsCRP, Ki-67 , Bcl2 gen ekspresyonu açısından karşılaştırıldı. Bağımsız parametrelerin değerlendirmesinde SPSS 15 programı kullanıldı . Bulgular: PKOS'lu olgularda yaş ortalaması 25(18-34) idi. Kontrol grubu yaş ortalaması 26(21-37) olarak hesaplandı. PKOS'lu olgularda vücut kitle indeksi (VKİ), Bel kalça oranı (BKO), ortalama sistolik ve diyastolik kan basıncı değeri, total kolesterol, total testosteron, hirşutizm, HOMA-IR, hsCRP değerleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, istatistiki olarak anlamlı açıdan yüksek olarak tesbit edildi. PKOS'lu olgularda LH/FSH oranı anlamlı derecede yüksek izlendi. PKOS'lu olgularda Bcl2 ve Ki-67 proliferatif indeksi, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç: PKOS'lu olgularda menstrüel siklusun proliferatif fazında endometriyal hücrelerde Bcl2 antiapopitiotik gen ekspresyonu ve Ki-67 proliferatif indeksi yüksek bulunmuştur. Progesteronla karşılanmamış yüksek östrojen etkisiyle Bcl2 gen ekspresyonu artışı, PKOS'lu hastalarda apopitozis sürecini ovulasyon ve endometriyal implantasyon sürecinde olumsuz etkileyerek amenore ve infertiliteye sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to evaluate the effect of Bcl2 gene expression and Ki- 67 proliferative index in endometrial cells by infertile policystic ovary syndrome (PCOS) in the presence of hormonal parameters. Material and method: 55 patients participated in this study, they selected from infertil volunteers aged between 18-45 who applied to the Balikesir University Hospital Obstetrics and Gynecology Polyclinic. The patients divided in two group, 27 infertile patients whit PCOS and 28 infertil patients, they have normal endometrial findings. We used 2003 Rotterdam ESHRE / ASRM consensus criteria for diagnosis of PCOS. Venous blood samples taken from all cases and analyzed by biochemical and immunoenzymatic methods. Hysteroscopic endometrial biopsy specimens analysed with immunohistochemical methods. Cases compared with the parameters in terms of; age, body mass index, waist-to-hip ratio, hirsutism score, blood pressure, duration of infertility, FSH, LH, E2, total testosterone, triglyceride, total cholesterol, LDL, HDL, HOMA-IR, hsCRP, Ki-67, Bcl2 gene expression. The independent parameters compared with SPSS 15 program. Results: The mean age of the patients with PCOS was 25(18-34) years. The mean age of the control group was calculated as 26(21-37). When compared with the control group, body mass index (BMI), waist hip ratio (WHR), mean systolic and diastolic blood pressures, total cholesterol, total testosterone, hirsutism, HOMA-IR and hsCRP values in the cases with PCOS were statistically significantly higher then control group. In cases with PCOS, the LH / FSH ratio was significantly higher then control group. Bcl2 and Ki-67 proliferative index were evaluated significantly higher in the PCOS group. Conclusions : Bcl2 antiapoptotic gene expression and Ki-67 proliferative index were found higher in endometrial cells during proliferative phase of menstrual cycle in cases with PCOS. Elevated Bcl2 gene expression, due to high estrogen unopposed by progesterone, affects negatively by the apoptosis during ovulation and endometrial implantation in patients with PCOS and causes amenorrhea and infertility.