Perkütan nefrolitotomi operasyonlarında Guy's ve S.T.O.N.E nefrolimetri skorlama sistemlerinin operasyon sonrası taşsızlık oranları ve komplikasyonlara göre karşılaştırılması
Comparison of Guy's and S.T.O.N.E nephrolimetry scoring systems in percutaneous nephrolithotomy operations with postoperatively stony rates and complications
- Tez No: 625716
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Perkütan nefrolitotomi güncel üroloji pratiğinde en çok yapılan operasyonlardan biridir. Ancak bazı önemli komplikasyonlarının olması ve her hastada istenildiği gibi taşsızlık sağlanamaması nedeni ile araştırmacılar birçok nefrolitometri skorlama sistemi geliştirmişlerdir. Bu çalışmanın amacı Guy's ve S.T.O.N.E nefrolitometrilerinin operasyon sonrası taşsızlık ve komplikasyonlara göre karşılaştırılmasıdır. YÖNTEM ve GEREÇLER: Haziran 2012 ve Ocak 2016 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 257 hastaya (163 Kadın/93 Erkek) Perkütan Nefrolitotomi operasyonu uygulandı.Olguların yaş ortalaması 48,67±14,27 yıl ve yaş sınırı 15-83 yıl arasındaydı. Tüm hastalar cinsiyet, yaş, kilo, önceki geçirilen operasyonlar, taş düşürme öyküsü, taş hacmi, taş sayısı, taş bulunduğu bölge, operasyon tarafı, operasyona hazırlık süresi, operasyon süresi, operasyon sonrası taşsızlık, hastanede kalış süresi, ek işlem gerekliliği, operasyon sırasında komplikasyon, postop komplikasyon, transfüzyon gerekliliği, d-j kateter takılması, dilatasyon tekniği konularını içeren klinik araştırma formu ile kayıt edildi. Ayrıca hastalar Guy's ve Stone Nefrolitometri değerlerine göre gruplandırıldılar. Komplikasyonlar modifiye clavien sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Clavien I de 11 hasta, Clavien II de 27 hasta, Clavien IIIa da 5 hasta, Clavien IIIb de 16 hasta bulunmaktaydı. Ayrıca 1 hastada kolon perforasyonu IV a olarak gruplandırıldı. İstatistik analizler, SPSS hazır programındaki regresyon analizi, tek yönlü varyans analizi, eş yapma yöntemi ve Ҳ2 (ki-kare) analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. SONUÇLAR: Çalışmamızda Guy's skoru arttıkça operasyon süresi uzamakta, kullanılan skopi süresi uzamakta, hastanede kalış süresi uzamaktadır. Guy's skoru arttıkça komplikasyon oranı da artmaktadır. S.T.O.N.E nefrolitometri skoru arttıkça Operasyon süresi artmakta, skopi süresi uzamakta, hastanede kalış süresi artmaktadır. Ancak S.T.O.N.E skoru ile postoperatif komplikasyonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanamamıştır. Guy's ve S.T.O.N.E skoru arasında %67 oranında pozitif korelasyon saptanmıştır. TARTIŞMA: Her iki skorlama sistemi de operasyon sonrası taşsız kalmayı ön görmede yeterince başarılı olduğu görülmektedir. Guy's ve S.T.O.N.E nefrolitometrisi operasyon süresini, hastanede kalış süresini öngörebilmektedir. Eksiklikler giderildiği takdirde her iki skorlama sistemin operasyon sonrası taşsızlık öngörebilme doğruluk derecesi artacaktır. Daha fazla araştırmaya yapılarak sensivitesi ve spesivitesi daha yüksek tek bir skorlama sistemi ortaya çıkarılmalıdır.
Özet (Çeviri)
AIM: Percutaneous nephrolithotomy is one of the most common operations in current urologic practice . Researchers have developed several nefrolitometry scoring system because operation have some serious complications and cannot be achieved stone-free as desired for each patient. The aim of this study was to compare the Guy's and S.T.O.N.E nefroliometry scoring systems according to stone-free after the surgery and complications. MATERIAL AND METHODS: Between June 2012 and January 2016, 257 patients (163 women/ 93 men) underwent percutaneous nephrolithotomy operation in Medicine Faculty of Balıkesir Univercity. The average age of 48.67 ± 14.27 years and ranged from 15-83 years of age. All patients gender, age, weight, previous operation , stone size , stone number , stone area, operation side, the operation preparation time, operative time, postoperative stone-free , length of hospital stay, additional processing requirement during operation complications , postoperative complications , transfusion requirement , d-J catheter insertion , were recorded by the clinical trial form also including dilation of technical issues. Also patients were grouped according to Guy's and Stone Nefrolitometry score. Complications were classified according to the modified clavıen classification. There were 11 patient in Clavıen I, 27 patient in Clavıen II, 5 patient in Clavıen IIIa, 16 patıent in Clavıen IIIb, In addition, 1 patient was classified as Clavıen IV a ,have colonic perforation. Statistical analysis was performed using regression analysis in SPSS preset programs, one-way analysis of variance, equivalent to method and Ҳ2 (chi-square ). RESULTS: İn our study, Guy's score increase is association with prolonged operative time, extending fluoroscopy time used and the longer length of stay in hospital. Complication rate is increasing when Guy's score increased. S.T.O.N.E nefrolitometry score increases is association with increases operative time, prolong fluoroscopy time, increases the duration of hospitalization. However, a statistically significant correlation between postoperative complications and S.T.O.N.E score was not identified. Guy's and S.T.O.N.E score positive correlation was found between the rate of 67%. DISCUSSION: Both scoring system also seems to be successful in predicting postoperative stone-free stay. Guy's and S.T.O.N.E. scoring systems can predict operation time and lenght of hospital stay. Both scoring system will increase the degree of accuracy to predict the stone-free If the deficiencies corrected. More investigation should be done to have a single scoring system which have higher sensitivity and specificity.