Türk korku sinemasının sinematografik karakteristiği ve örnek film incelemeleri
Cinematographic characteristic of Turkish horror cinema and sample film analysis
  1. Tez No: 625734
  2. Yazar: CEYDA TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİZ GÖKBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Korku insan iradesi ve mantığının kontrolü dışında gerçekleşerek insan üzerinde bir tehdit ya da tehlike hissinin yaratılmasına sebep olan duygudur. Korku duygusu, insan hayatının her evresinde karşısına çıkmaktadır. Bu bağlamda sanat alanında da korku duygusu kendine yer bularak varlığını sürdürmektedir. Sinema sanatının da gelişim göstermesiyle türler oluşmuş ve korku türü beyaz perdede de kendini göstermiştir. Dünya sinemasında korku türü değişim ve gelişimini sürekli hâle getirirken Türk sinemasında 2000 yılı sonrasında olgun örnekler verilmeye başlanmıştır. Dünya korku sinemasının başarılı örnekler vermesi içerik ve sinematografik unsurların kullanımlarının niteliğine bağlı olduğu söylenebilir. Bu bağlamda araştırmada Türk korku sinemasındaki sinematografik unsurlar incelenerek sinematografik karakteristik özelliklerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde korku kavramı ve tür kavramı ortaya koyularak dünya korku sineması ve Türk korku sinemasının tarihsel gelişimi araştırılmıştır. İkinci bölümde tezin ana konusu olan sinematografi, sinematografinin unsurları ve sinematografik unsurların korku sinemasında kullanımı ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde 2015-2019 yılları arasında çekilen beş Türk korku filmi sinematografik unsurlar bağlamında betimsel analiz yöntemiyle incelenerek edinilen bulgular ile sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fear is the emotion that occurs outside of the control of human will and logic, causing a sense of threat or danger on the person. The feeling of fear comes across in every stage of human life. In this context, the feeling of fear in the field of art continues to exist. By the development of film art, genres have formed in cinema and the genre of horror has appeared on the movie screen. With the development of the art of cinema, the genre of horror began to develop. More advanced examples are started to be given after the year 2000 in Turkish cinema while the the horror genre continues to develop in the world. It can be stated that the successful examples of world horror cinema depend on the quality of content and the use of cinematographic elements. In this context, it was aimed to reveal the cinematographic characteristics by examining the cinematographic elements in Turkish horror cinema. In the first section, the historical development of world horror cinema and Turkish horror cinema have been examined by the concepts of horror and genre. In the second section, cinematography, the elements of cinematography and the use of cinematographic elements in horror cinema, which are the main topics of the thesis, are analyzed. In the third part, five Turkish horror film samples that have been made between 2015-2019 were analyzed in the frame of cinematographic elements by portrayal analysis method and conclusions were obtained.