Mesanenin değişici epitel karsinomlarında p53, ki-67, bcl-2 ve p27kip1 ekpresyonunun derecelendirme sistemleriyle ve prognozla ilişkisi
Relations of p53, ki-67, bcl-2 and p27kip1 expressions with grading systems and prognosis in transitional cell carcinomas of the bladder
- Tez No: 625735
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KANDİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: DEK'in tedavi yaklaşımının belirlenmesinde patolojik evre ve derece bu potansiyeli belirleyen temel prognostik faktörler olmakla birlikte aynı evre ve aynı derece tümörler arasında bile farklı davranış modellerinin bulunması nedeniyle yeni belirleyicilere gereksinim duyulmaktadır. Gereç - Yöntem: 78 olguya ait, 97 TUR ve 14 radikal sistoprostatektomi materyalinden elde edilen 111 DEK, histolojik derece, LP, MP invazyonu ve evre yanı sıra immunohistokimyasal olarak da p53, Ki-67, Bcl-2 ve p27Kip1 ekspresyonu açısından değerlendirilmiştir. Olgular nüks (gelişim, süre, nükslerde histolojik derece ve invazyon progresyonu) ve ölüm (yaşıyor/öldü, ölüm süresi) açısından da ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: There is a need for other prognostic markers for TCCs of the bladder as grade&stage seem to fall short in many cases. Our aim was (1) to evaluate the value of several grading systems, namely, modified Bergkvist (MB), Murphy, and WHO/ISUP; (2) to investigate the relationship of some of the biologic prognostic parameters with clinical outcome. Materials - Methods: p53, Ki-67, bcl-2 and p27Kip1 immunohistochemical staining was performed on 78 cases (97 TUR/14 radical cystectomy).