Atık su arıtma çamurlarının solucanlar (eisenia fetida) ile kompostlanarak bünyelerindeki ağır metalin giderilmesi
Removal of the heavy metal of wastewater treatment muds by composing with worms (eisenia fetida)
  1. Tez No: 625740
  2. Yazar: EREN MESTAN ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Endüstriyel atıksu çamuru, atık su bünyesinden ayrıştırılan tüm bileşiklerin ve mevcut arıtma sistemine eklenen arıtma maddelerinin oluşturduğu katı veya yarı katı özelliğe sahip malzemedir. Atık su arıtma çamurunun bileşimi, endüstri türüne göre değişmektedir. Bu nedenle farklı endüstrilerin atıksu arıtma çamuru farklı arıtma ve bertaraf yöntemlerinin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Endüstriyel atık su arıtma çamurlarının yüksek miktar ve hacimlerde üretilmesine ek olarak, bu çamurların işlenmesi ve bertarafı oldukça karmaşık ve zor bir problemdir. Bu problemin çözümünde toprak makrofauna grubuna ait olan solucanların, organik madde geri dönüşümü hususunda önemli katkıları bulunmaktadır. Ayrıca toprak arıtma veya iyileştirme metotlarından birisi de solucanlarının ağır metal kökenli kirleticilerle kirlenmiş toprağın vermikompostlama yöntemi ile arıtılmasıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda arıtma çamurlarının vermikompostlarak tarımda kullanılabilecek organik bir gübre olabilecek potansiyelinin bulunabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmada, farklı kombinasyonlar oluşturularak hazırlanan demir-çelik atık su arıtma çamuru ve ahır gübresi materyallerinin Eisenia fetida türü solucanlar ile vermikompostlanarak; solucanların bünyelerine aldıkları ağır metal miktarları, alınan zamana bağlı değişimleri ve demir-çelik atık su arıtma çamurunun solucanlara etkisi incelenmiştir. Denemeler 3 tekkerrürlü olarak kurulmuş ve 30, 90 ve 120 günlük vermikompostlaştırma işleminden sonra solucanların canlı ağırlıkları tartılarak metal analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, solucanların bünyelerine bazı ağır metallerin (Cu, Pb, Ni, Zn ve Cr) alımında zamana ve atıksu arıtma çamuru miktarına bağlı olarak artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial wastewater sludge is a solid or semi-solid material formed by all the compounds separated from the wastewater body and the treatment materials added to the existing treatment system. The composition of the wastewater treatment sludge varies depending on the type of industry. Therefore, the wastewater treatment sludge of different industries requires the use of different treatment and disposal methods. In addition to producing industrial wastewater sludges in high volumes and volumes, processing and disposal of these sludges is a rather complex and difficult problem. In solving this problem, worms belonging to soil macrofauna group have important contributions in organic matter recycling. In addition, one of the methods of soil treatment or improvement is the treatment of the soil contaminated with heavy metal based pollutants by vermicomposting. As a result of this study, it is stated that the sludge can have the potential to be an organic fertilizer that can be used in agriculture by vermicomposting. In this study, iron-steel wastewater treatment mud and barn manure materials prepared by creating different combinations were vermicomposted with Eisenia fetida type worms; The amount of heavy metal received by the worms into their bodies, the time-dependent changes of the heavy metals taken and the effect of the iron-steel wastewater treatment sludge on the worms were investigated. Trials were established with 3 replications and after 30, 90 and 120 days of vermicomposting, the live weights of worms were weighed and metal analyzes were performed. As a result of the analysis, it was determined that there was an increase in the heavy metal (Cu, Pb, Ni, Zn ve Cr) intake of worms depending on the time and amount of sewage treatment sludge.