Sağlıklı bireylerde farklı yönlerde uygulanan kinezyo bantlamanın kas enduransına etkisi
Effect of Kinesiotaping in Different Directions on Muscle Endurance in Healthy Individuals
  1. Tez No: 625739
  2. Yazar: HİLAL UZUNLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışma biseps braki kasına farklı yönlerde uygulanan kinezyo bantlamanın sağlıklı bireylerde dinamik kas enduransına olan etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Randomize, kontrollü, çift kör ve çapraz tasarımlı bu çalışma, yaş ortalaması 21.63 ± 2.00 yıl olan 27 sağlıklı erkek olgu üzerinde gerçekleştirildi. İlk katılımda olguların, demografik ve kişisel bilgileri alındı ve 1 maksimum tekrar (1- MT) ile kas kuvveti bulundu. Bir hafta sonra yapılan ikinci katılımda kas enduransı değerlendirildi. Bir maksimum tekrar ve kas enduransı dirsek fleksiyon egzersiz pozisyonunda yapıldı. Bu değerlendirmelerden sonra 3 gruba randomize edilen 27 olgunun dominant taraf biseps braki kasına fasilitasyon bantlaması, inhibisyon bantlaması ve sham bantlama randomize edilen sıralama ile ardışık iki gün aralıklarla uygulandı. Bantlama uygulamalarından yarım saat sonra kas enduransı değerlendirildi. Uygulamalar arasındaki farklar tekrarlı ölçümlerde ANOVA ile analiz edildi. Sonuçlar: Üç farklı yönde uygulanan kinezyo bantlamanın bantlamasız duruma göre en fazla sham bantlamada en az inhibisyon bantlamasında olmak üzere kas enduransında anlamlı artış oluşturduğu (p 0.05). Tartışma: Çalışmanın sonuçları, kinezyo bantlamanın sağlıklı bireylerde biseps braki kasının enduransını arttırdığını ve bu artışın uygulanan bantlamanın yönünden etkilenmediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted to investigate the effects of different Kinesio taping directions applied at biceps brachii muscle on dynamic muscle endurance. Method: This randomized, controlled, double-blind and crossover study was implemented on 27 healthy male subjects with a mean age of 21.63± 2.00 years. In the first attendance, the demographic and personal information of the volunteers were obtained and 1 maximum repetition (1-MT) and muscle strength were found. Muscle endurance was evaluated in the second session, which was made one week later. A maximum repeat and muscle endurance was performed in the elbow flexion exercise position. Following this second evaluation facilitation, inhibition, and sham tapings were applied to all the 27 subjects' dominant biceps brachii muscle who were randomly assigned into 3 groups sequentially with an interval of two days. Muscle endurance was evaluated with the same method half-hour after the tape was applied. Differences between applications were analyzed by repeated-measures ANOVA. Results: Among the three different Kinesio taping directions sham taping caused the highest and inhibition taping caused the lowest increase compared to no taping (p0.05). Discussion: Results of the current study show that Kinesio taping increased the endurance of M. Biceps Brachii in healthy individuals, however, this increase was not affected by the application direction of the tape.