Laparoskopik inguinal herni onarımlarının genel cerrahi uzmanlık eğitimindeki yeri
Laparoscopic inguinal herni repair in general surgery residenceeducation
- Tez No: 625743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK YAYLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Elektif ve acil inguinal herni onarımları genel cerrahi pratiğinde ve eğitiminde en sık yapılan cerrahi işlemlerdir. Onarım teknikleri temel olarak anterior ve posterior yaklaşımlar şeklinde sınıflandırılabilir. Klasik eğitimde yamalı anterior yaklaşım (Lichtenstein) kabul görmüş veyaygın olarak kullanılmaktadır. Posterior yaklaşımın laparoskopik (Total Ekstra Peritoneal Prosedür - TEPP) teknikle gerçekleştirilmesi de mümkündür. Bu tez çalışmasının amacı TEPP tekniğinin genel cerrahi uzman eğitimindeki etkinlik ve güvenliğinin araştırılmasıdır. Yöntem: Bu tez çalışması retrospektif vaka kontrol çalışması olarak tasarlandı. Çalışmada kullanılan veriler Sağlık Bakanlığı – Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastane Bilgi Yönetim Sisteminden hastane başhekimi izni ile alınmıştır. Çalışma için Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Çalışmalar için Etik Kurul izni alınmıştır. Ocak 2015 ile Haziran 2019 tarihleri arasında inguinal herni onarımı yapılan 361 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yaş ve cinsiyet, operasyon tipi (Lichtenstein ya da TEPP), operasyon süresi, hastanede yatış süresi, komplikasyonlar, erken ve geç nüksün varlığı çalışma parametreleri olarak belirlenmiştir. Eğitim ve rutin gruplar çalışma parametreleri için karşılaştırılmıştır. Tanımlayıcı, frekans ve dağılım analizleri ile gruplar arasındaki farklılıkları incelemek için "Student t testi', 'Mann-Whitney U testi', korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya yaşı ortalama (18-88) 52.6 olan 361 (19 kadın / 342 erkek) hasta dahil edilmiştir. Lichtenstein ve TEPP sırasıyla 202 ve 159 inguinal herni onarımı için kullanılan tekniklerdir. Eğitim ve Rutin gruplarında sırasıyla 78 ve 283 inguinal herni onarımı yapılmıştır. Gruplar arasında operasyon süresi açısından fark mevcuttu. Komplikasyon varlığı, erken ve geç nüks açısından anlamlı fark gözlenmiş/gözlenmemiştir. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları TEPP inguinal herni onarımı tekniğinin genel cerrahi uzmanlık eğitimde kullanımın etkin ve güvenli olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Elective and emergent inguinal hernia repairs are among frequently performed surgical procedures during general surgery practice. Repair techniques are basically classified as anterior and posterior repairs. Anterior approach with mesh is accepted and generally performed during classical surgical residency education. Posterior approach may be performed laparoscopically (Total Extra Peritoneal Procedure - TEPP). The aim of this thesis is to explore the role of laparoscopic inguinal hernia repair (TEPP) in general surgery residency education. Method: This thesis study was desgined as a retrospective case control study. Data were available from Ministery of Health - Kutahya Health Sciences University Evliya Celebi Training and Research Hospital Hospital Knowledge Management System with permission. Ethic Committee approval was obtained from Kutahya Health Sciences University Ethic Committe for Non-Interventional Researchs for this thesis. 361 records of inguinal hernia repairs from Jan 2015 to June 2020 were included. Age, gender, operation type (Lichtenstein or TEPP), operation light time, hospitalization time, complications, and early and late interventions were the study parameters. Syudy parameters were compared between routine and education groups. Descriptive analysis to explore frequency and distrubition were performed. Groups were compared with student t test and Mann-Whitney U test. Relations between study parameters were explored with Pearson correlation test. P < 0.05 was significant. Results: Mean [18-88] age was 52,6. Female/Male ratio was 19/342. Lichtenstein and TEPP were performed in 202 and 159 respectively for inguinal hernia repair. In educaiton and routine groups 78 and 283 inguinal hernia repairs were performed. Groups were comparable operation light times but not for complications, and early or late recurrence rates. Conclusion: The results of this study suggests that laparoscopic inguinal repair (TEPP) is feasible to use in general surgery residency education with its acceptable efficacy and safety compared to anterior inguinal hernia repair with mesh (Lichtenstein).