Diyabetik makula ödemi olan hastalarda intravitreal bevacizumab enjeksiyonu sonrası retinal anatomik, fonksiyonel ve vasküler değişikliklerin incelenmesi
Evaluation of retinal anatomical, functional and vascular changes after intravitreal bevacizumab treatment in patients with diabetic macular edema
- Tez No: 625742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Diyabetik retinopati (DRP), diyabetes mellitusun (DM) en sık görülen mikrovasküler komplikasyonudur ve çalışan yaş grubundaki en sık körlük nedenidir. Biz de çalışmamızda diyabetik makula ödemi (DMÖ) tedavisinde uygulanan intravitreal bevacizumab enjeksiyonu sonrası sırasıyla optik koherens tomografi (OKT), mikroperimetri (MP) ve optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) görüntüleme yöntemleri ile gösterilen retinal anatomik, fonksiyonel ve vasküler değişiklikleri tespit etmeyi ve bu değişikliklerin görme keskinliği artışı ile korele olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık. Daha önce herhangi bir tedavi almamış diyabetik maküler ödem tanılı 31 hastanın 31 gözünün dahil edildiği çalışmamızda, hastalara birer ay arayla 3 doz intravitreal bevacizumab enjeksiyonu yapıldı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) kaydedildi; fundus floresein anjiografi, optik koherens tomografi, mikroperimetri ve optik koherens tomografi anjiografi tetkikleri yapıldı. Hastalar görme keskinliğindeki artışa göre gruplandırıldı. Üç ardışık enjeksiyondan sonra EİDGK 10 harften fazla artanlar grup 1, 5 harften az artanlar grup 2 ve 5-10 harf arası artanlar grup 3 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Retinal Anatomical, Functional and Vascular Changes After Intravitreal Bevacizumab Treatment in Patients with Diabetic Macular Edema Diabetic retinopathy (DRP) is the most common microvascular complication of diabetes mellitus (DM) and the most common cause of blindness in the working age group. In this study we aimed to determine the retinal anatomical, functional and vascular changes after the intravitreal bevacizumab treatment in patients with diabetic macular edema (DME), by optical coherence tomography (OCT), microperimetry (MP) and optical coherence tomography angiography (OCTA) respectively, whether or not this changes are correlated with the increment of the visual acuity. A prospective interventional study was planned for 31 eyes of 31 patients with diabetic macular edema who had not received any treatment previously. Patients who met the criteria were given 3 doses of intravitreal bevacizumab injection one month apart. The best corrected visual acuity (BCVA) was recorded; fundus fluorescein angiography, optical coherence tomography, microperimetry and optical coherence tomography angiography were evaluated before and after treatment. The patients were grouped according to the increase in visual acuity after 3 consecutive injections as follows; group 1 with the patients whose BCVA increased more than 10 letters, group 2 with the patients whose BCVA increased less than 5 letters, group 3 with the patients whose BCVA increased between 5-10 letters.