Prematüre bebeklerin izlemi
Follow up of preterm infants
- Tez No: 625764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYÇA VİTRİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Yenidoğan ünitelerinde son yıllarda görülen gelişmelerle birlikte preterm bebeklerde mortalite azalmıştır. Ancak bu özel bebeklerde artan morbidite sorun olmuştur. Bu nedenle, preterm bebeklerin term bebeklerden farklı olarak daha sık aralarla izlenmesi ve ortaya çıkabilecek komplikasyonlarla mücadele etme zorunluluğu doğmuştur. Bu amaçla, 2001-2003 yılları arasında Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan ünitesinde yatmış ve sonrasında düzenli olarak kontrolleri yapılmış olan 50 preterm bebek izleme alındı. Gestasyon yaşı 24-36 hafta arasında değişen 50 preterm bebek büyümeleri ve gelişimleri açısından prospektif olarak iki yıl süreyle takip edildi. Bebekler büyümeyi yakalama, nöromotor gelişim, prematüre retinopatisi, osteopenisi ve anemisi yönünden incelendi. Olguların 24'ü kız (% 48), 26'sı (% 52) erkekti. ADDA gruptaki her iki bebek 1 yaşında büyümeyi yakaladı. ÇDDA grubundaki 10 bebeğin; 3'ü (% 30) SGA, 7'si (% 70) AGA idi. Olguların 6'sı (% 60) ilk 3 ayda, 2'si (% 20) ilk 6 ayda, 1'i (% 10) 12. ayda, 1'i (% 10) 2. yaşında büyümeyi yakaladı. Psikomotor gelişimleri yönünden değerlendirildiğinde 2 olguda (% 20) gerilik saptandı. DDA grubundaki 38 bebeğin; 8'i (% 21.1) SGA, 30'u (% 78.9) AGA idi. Olguların 28'i (% 73.69) ilk 3 ayda, 6'sı (% 15.79) ilk 6 ayda, 4'ü (% 10.52) 12.ayda büyümeyi yakaladı. Nöromotor gelişimleri yönünden değerlendirildiğinde olguların birinde (% 2.6) gerilik saptandı. Doğum ağırlığı < 1500gr bebeklerin % 33'ünde retinopati saptandı. Preterm osteopenisi ADDA grupta beklenenin aksine sadece bir bebekte hafif düzeyde tespit edildi. ÇDDA grupta ilk 3 ayda % 33 oranında görüldü ve izlemde daha dengeli beslenme ile 1 yaş sonunda tüm vakalarda gerileme oldu. DDA grupta ilk 3 ayda bir vakada hafif düzeyde görüldü ve izlemde kayboldu. Anemi tüm gruplarda ilk 3 ayda orta derecede gözlendi, sonrasında tamamen düzeldi. Erken doğan bebeklerde sekelsiz yaşam sağlamak amacıyla doğum sonrası iyi bir bakımın yanında, büyüme ve gelişimlerinin uzun süreli izlemi de önemlidir
Özet (Çeviri)
Mortality in preterm infants decreased with the developments in neonatal intensive care units in last years. But this time increased mortality has become a problem in these special babies. For this reason preterm babies must be followed up more frequently than term babies for their growth, development and complications. 50 preterm infants with gestational ages between 24-36 weeks have been followed up for 2 years longitudinally. The babies have been studied for catch up growth, neuromotor development, retinopathy, anemia and osteopenia of prematurity. Of the 50 infants included, 24 (48 %) were female, 26 (52 %) were male. The two infants in ELBW group showed catch up growth between 6-12 months of corrected gestational age. Of the 10 infants in VLBW group; 3 (30%) were SGA, 7 (70%) were AGA. 6 infants (60%) showed catch up growth in the first 3 months, 2 infants (20%) between 3-6 months, 1 infant (10%) 6-12 months, 1 infant (10%) 12-24 months of corrected gestational age. When neuromotor development was evaluated, two infants (20%) were retarded at 2 years of corrected age. Of the 38 infants in LBW group; 8 (21.1%) were SGA, 30 (78.9%) were AGA. 28 infants (73.69%) showed catch up growth in the first 3 months, 6 infants (15.79%) between 3-6 months, 4 infants (10.52%) between 6-12 months. Neuromotor development was found retarded in 1 infant (2.6%). Retinopathy of prematurity was found in 33% of the babies smaller than 1500gr. Osteopenia was found in 1 baby (50%). In 33% of the VLBW infants osteopenia was found in the first 3 months, at the end of the first year all cases returned to normal with aproppriate feeding and proflaxis with vitamin D. In LBW group osteopenia was found in 1 infant (2.6%) and returned to normal in the first year. Moderate anemia was seen in the first 3 months in all groups; and returned to normal levels later. Near the postnatal good care, to follow up the growth and development of the preterm infants longitudinally is important in order to provide a life without sequels.