Parkinson hastalarında kuvvetlendirme egzersizleri ve aktivite temelli eğitimin üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisinin karşılaştırması; Randomize kontrollü tek kör çalışma
Comparison of the effects of strengthening exercises and activity based training on upper extremity functions in parkinson's patients; Randomized controlled single blind study
  1. Tez No: 625765
  2. Yazar: MARYAM ZARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA DEMİRBAĞ KABAYEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İdiyopatik Parkinson hastalığı; istirahat tremor, bradikinezi, rijidite ve postüral instabilite gibi semptomlar ile kendini gösteren nörodejeneratif bir hastalıktır. Tremor, bradikinezi ve rijidite gibi semptomlar hastaların üst ekstremite fonksiyonlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Hastaların üst ekstremite fonksiyonlarını geliştirmek amacıyla rehabilitasyon programları uygulanmalıdır. Bu araştırma aktivite temelli eğitim ve kuvvetlendirme egzersizlerinin Parkinson hastalarında üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisini değerlendirmek ve bu iki egzersiz programını birbiri ile karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla 40 Parkinson hastası randomize edilerek aktivite temelli eğitim ve kuvvetlendirme egzersiz grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Başlangıçta ve 6 haftalık tedavi sonrası hastalar Birleştirilmiş Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği, Parkinson Hastalığı Anketi-39, Duruöz El İndeksi, Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi, Dokuz Delikli Tahta Çivi Testi, Jamar dinamometre, Jamar pinchmetre, Semmes-Weinstein Monofilament Test ve iki nokta ayrım testi ile değerlendirildi. Her iki grupta da hastaların üst ekstremite fonksiyonları, kavrama kuvvetleri ve yaşam kaliteleri anlamlı ölçüde iyileşti. Dokunma duyusu sadece aktivite temelli eğitim grubunda iyileşme gösterdi. Bununla birlikte; aktivite temelli eğitim uygulanan hastaların sadece seçilmiş birkaç üst ekstremite fonksiyonu ve duyusunda kuvvetnlendirme egzersiz uygulanan hastalara göre daha fazla gelişme gözlendi. Sonuç olarak çalışmamızda Parkinson hastalarında aktivite temelli eğitim ve kuvvetlendirme egzersiz programlarının her ikisinin de hastaların üst ekstremite fonksiyonlarını geliştirdiği, seçili bazı fonksiyonlarda aktivite temelli eğitimin daha iyi sonuç gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Idiopathic Parkinson's disease; It is a neurodegenerative disease that manifests itself with symptoms such as resting tremor, bradykinesia, rigidity and postural instability. Symptoms such as tremor, bradykinesia, and rigidity significantly affect patients' upper extremity function. Rehabilitation programs should be implemented to improve the upper extremity functions of patients. This study was conducted to evaluate the effect of activity-based training and strengthening exercises on upper extremity functions in Parkinson's patients and to compare these two exercise programs with each other. For this purpose, 40 Parkinson's patients were randomized and divided into two groups as activity-based training and strengthening exercise group. Patients at the beginning and after 6 weeks of treatment Unified Parkinson's Disease Rating Scale, Parkinson's Disease Questionnaire-39, Duruöz Hand Index, Jebsen Taylor Hand Function Test, Nine-Hole Peg Test, Jamar dynamometer, Jamar pinch meter, Semmes-Weinstein Monofilament Test and two-point discrimination. In both groups, upper extremity functions, grip strengths, and quality of life of patients improved significantly. The sense of touch improved only in the activity-based education group. However; More improvement was observed in only a few upper extremity functions and senses of patients who underwent activity-based training than those who underwent strengthening exercise. As a result, in our study, it was determined that both activity-based training and strengthening exercise programs in Parkinson's patients improved upper extremity functions of patients, and activity-based training in some selected functions showed better results.