Sağlıklı kişilerde ve hipertansiyonlu hastalarda 'arm-crank' ergometre testi sırasında arter basıncı, nabız ve oksijen tüketimi değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of arterial pressure, pulse and oxygen consumption values during 'arm-crank' ergometer test in healthy subjects and patients with hypertension
- Tez No: 625780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA NİLGÜN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Istanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Egzersiz ve Rehabilitasyon Laboratuvarında, benzer fizik ozelliklere sahip, yaş ortalamasi 48 olan 27 hipertansiyonlu hasta ve yaş ortalaması 47 olan 27 saglikli olguya kol ergometre testi uygulanarak her iki grubun egzersiz sırasında kardiyovaskuler ve solunum cevapları karşılaştırılmıştır. Kol ergometre testine; 200 kpm/dk iş yüküyle başlanıp her üç dakikada 100 kpm artırılarak, egzersize devamı engelleyecek herhangi bir kardiyopulmoner semptom veya yorgunluk oluncaya kadar devam edilmiştir. Ortalama test sureleri, hipertansiyonlu hastalarda 5.6 dk, sağlıklı olgularda ise 8.7 dk olmuştur. Ayrica saglikli olgular, en fazla ortalama 392.6 kpm/dk' , hipertansiyonlu hastalar ise 285.2 kpm/dk ya ulaşabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the Istanbul University Cardiology Institute, Exercise and Rehabilitation Department, the atm-crank ergometry test was apphed to 27 patients with hypertension (mean age 48) and 27 healthy cases (mean age 47) with similar physical properties. Cardiovascular and respiratory responses in both groups during the exercise were compared. The arm-crank ergometry test was begun at a workload of 200 kpm/min, increased 100 kpm every 3 minutes and continued until any kind of cardiopulmonary symptom or fatigue hindering the exercise arose. Mean test duration was 5.6 minutes for patients with hypertension and 8.7 minutes for healthy cases. The maximum mean that was reached was 392.6 kpm/inin in healthy cases and 285.2 kpm/min in patients with hypertension.