Kötü overyan rezervde antioveryan antikorun rolü
The role of antiovarian antibody in poor ovarian response
- Tez No: 625781
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kötü overyan kapasiteli hastalar ile normal fertil kadınlar arasında overyan otoimmünite varlığı açısından bir fark olup olmadığını tespit etmek; AOA gelişimine neden olabilecek faktörleri belirlemek; in vitro fertilizasyon tedavisine kötü yanıt vermiş hastalarda infertilite faktörünün, tüp bebek tedavisi öncesinde alınan infertilite tedavilerinin ve tüp bebek sırasında uygulanan tedavi protokolünün overyan otoimmünite üzerine etkilerini değerlendirmektir. Materyal- Metot: Çalışmaya 51 POF, 47 POR, 51 kontrol hastası dahil edilmiştir. Bu hastaların detaylı jinekolojik ve genel anamnezleri alınmış; adetin üçüncü günü bazal hormon değerleri ve AF sayılarına bakılmıştır. Ayrıca her hastadan AOA taraması için kanalınmış ve ELISA yöntemi ile AOA konsantrasyon değerleri elde edilmiştir. Bulgular: POF ve POR hastalarında, normal fertil kadınlara göre daha yüksek AOA konsantrasyonu saptanmıştır. Fakat bu yüksekliğin aile hikayesi, kabakulak geçirmedurumu, geçirilen ameliyatlar ve kan transfüzyonu geçirme hikayesi ile ilişkisibulunamamıştır. AOA'nın gruplar içinde AF sayısı ile ilişkisi tespit edilememiştir; fakat tüm hastalar bazında, 8'in üzerinde AF'si olan hastaların AOA konsantrasyonu ortalaması, 8'in altında AF'si olan hastaların AOA ortalamasından anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. POR hasta grubunda IVF tedavisi öncesindeki infertilite tedavilerinin,infertilite türünün, IVF tedavisinde uygulanan protokolün ve geçirilen IVF tedavisisayısının AOA üzerinde etkisi olmadığı bulunmuştur. AOA konsantrasyonu düşük olan hastalarda anlamlı şekilde pik E2 cevabının daha yüksek olduğu gözlenmiştir.Sonuç: Overe karşı gelişmiş olan otoimmünite, POF ve POR hastalarında hastalık etiyopatogenezinde rol oynamaktadır. Fakat ne şekilde geliştiği ve etki ettiği henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bunun için daha fazla klinik çalışma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine if there is a difference in the ovarian autoimmunity between the patients of poor ovarian capacity and the patients of normal fertility. We also tried to find out the causes of development of AOA; and intended to evaluate the effects of infertility factor and treatment protocols of infertility, including IVF,on ovarian autoimmunity in IVF poor responders.Materials And Methods: 51 POF, 47 POR and 51 contol patients were included in thestudy. The detailed medical and gynecological history of the patients were questioned. Thepatients were examined for their basal hormone values and antral follicle counts. Also venous blood sampling for the detection of AOA was applied and ELISA was used to detect AOA concentrations.Results: POF and POR patients were found to have higher AOA concentrations than the normal fertile women. But we could not find any correlation between the AOA concentrations and family history of poor ovarian reserve; past surgical history or having blood transfusion or mumps infection before. AOA was found to be irrelevant to AF number in the groups. But when the patients regrouped according to their AF counts; the ones having AF more than 8 were found to have less AOA concentrations than the ones having AF less than 8. In the POR group, the type of infertility, previous infertility treatments other than IVF, number of IVF treatments and the traetment protocol used in thelast IVF cycle were found to be not effective on AOA concentrations. Peak E2 was found to be higher when AOA concentration is lower.Conclusion: The antiovarian autoimmunity plays a role in the ethiopathogenesis of POF and POR; but the exact mechanism stil needs to be elucidated with more clinical trials.