İntramaksiller ve sirkummaksiller süturların matürasyonlarının hızlı üst çene genişletmesi tedavisine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of maturation of intramaxillary and circummaxillary sutures on rapid maxillary expansion
  1. Tez No: 625791
  2. Yazar: ECE ABUHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN BAHAR ACAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Çalışma retrospektif olup, amacı kemik yaşı tayininde kullanılan matürasyon indikatörlerinin kendi içlerindeki korelasyonlarının ve bu indikatörler ile hızlı üst çene genişletmesi sonucu elde edilen iskeletsel genişleme arasındaki korelasyonun değerlendirilmesidir. Bireyler ve Yöntem: Çalışmada yaş ortalaması 15,55 olan 11' i kadın, 9' u erkek toplam 20 hasta bulunmaktadır. Hastalar hızlı üst çene genişletmesi ile tedavi edilmiş, tedavi öncesi ve 3 aylık pekiştirme sonrasında elde edilen bilgisayarlı tomografi verileri incelenmiştir. Ölçümler yapılırken 3-boyutlu tıbbi görüntü işleme programı (Mimics v.20.0, Materialise, Belçika) kullanılmıştır. Tedaviye karşı oluşan iskeletsel cevabı etkileyecek alanlardan olan midpalatal, zigomatikomaksiller, zigomatikotemporal, pterigopalatin ve transvers palatin süturların Hounsfield birimi cinsinden yoğunlukları ölçülmüştür. Midpalatal süturun ve servikal vertebraların matürasyon aşamaları incelenmiştir. Ayrıca iskeletsel yapıların tedavi sonrası genişleme miktarı ölçülmüştür. İskeletsel genişleme miktarı ile matürasyon indikatörleri arasında ve matürasyon indikatörlerinin kendi içlerinde korelasyonları değerlendirilmiştir. Gruplar arası fark Kruskal-Wallis testi, Spearman korelasyon katsayısı, Ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan değişkenlerde post-hoc testi olarak Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Bulgular: Midpalatal süturun matürasyon aşamaları ile midpalatal süturun yoğunluk ölçümleri, servikal vertebra matürasyon aşamaları ile midpalatal süturun yoğunluk ölçümleri, midpalatal süturun matürasyon aşamaları ile servikal vertebra matürasyon aşamaları ve servikal vertebra matürasyon aşamaları ile kronolojik yaş parametreleri arasında anlamlı pozitif korelasyon ilişkisi saptanmıştır. Sonuçlar: Midpalatal süturun yoğunluğundaki değişimler ile servikal vertebra ve midpalatal sütura ait matürasyon sınıflamalarının klinik pratikte güvenilirliği doğrulanmıştır. Sirkummaksiller süturlara ait yoğunluk ölçümleri ve diğer indikatörler arasında anlamlı korelasyon ilişkisi saptanmamıştır. Bunun yanı sıra matürasyon indikatörleri ve iskeletsel genişleme ölçümleri arasında korelasyon ilişkisi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study is to evaluate the correlation between maturation indices which are used for bone age assessment,and between these indices and the skeletal expansion obtained by rapid maxillary expansion. Subjects & Method: The data of 20 patients (9 males and 11 females) with a mean age of 15,55 years were examined.The patients were treated with rapid maxillary expansion, and the computerized tomography data prior to rapid maxillofacial expansion and after 3 months of consolidation were analyzed. 3-dimensional medical image processing program (Mimics v.20.0,Materialize,Belgium) was used for the measurements.The density of midpalatal suture,zygomaticomaxillary suture, zygomaticotemporal suture,pterygopalatine suture,transpalatal suture were measured in the Hounsfield unit (HU).Morphological maturational stages (MMS) of midpalatal suture and cervical vertebral maturational stages (CVMS) were examined. In addition, the amount of skeletal expansion was measured. The correlation between the amount of skeletal expansion and maturation indicators,and maturation indicators in theirselves were evaluated. Kruskal-Wallis,Spearman's rho rank,chi-square tests and post-hoc Mann-Whitney U tests were used to analyze the difference between groups. P < 0.05 was taken as the significance level. Results: Significant positive correlations were found between MMS and density measurements of midpalatal suture,CVMS and density measurements of midpalatal suture,MMS and CVMS,CVMS and chronological age. Conclusion: It is concluded that the midpalatal suture density changes, classification measurements of cervical vertebrae and midpalatal suture supports their reliability in clinical practice.No significant correlation was found between the density of circummaxillary sutures and the other indices.Also maturation indices didn't show any correlation with skeletal expansion measurements.