Çocuk yoğun bakım ünitesinde uygulanan iki farklı banyo yönteminin fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of two different bathing methods on physiological parameters in pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 625799
  2. Yazar: ÖZGÜL ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL, DOÇ. DR. DUYGU SÖNMEZ DÜZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, çocuk yoğun bakım ünitesinde uygulanan iki farklı banyo yönteminin fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma Haziran 2017- Haziran 2018 tarihleri arasında Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen çocuklar (yatak banyosu uygulanan grup:34, silme banyosu uygulanan grup:34) ile yapılmıştır. Veri toplamada çocukların tanıtıcı özellikleri ve fizyolojik parametrelerini değerlendirmek için hazırlanmış Çocuk İzlem Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 21.0 programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Yatak ve silme banyosu uygulanan her iki gruptaki çocukların grup içi 1. ve 2. gün nabız ölçümleri banyo sonrası yükselirken, banyodan 30 dk sonrası düştüğü belirlendi (p0,05). Yatak ve silme banyosunun sistolik ve diastolik kan basıncını düşürmede etkili olduğu belirlendi (p0,05). Yatak banyosu uygulanan çocukların grup içi 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled trial conducted to determine the effect of two different bathing methods used in the pediatric intensive care unit on physiological parameters. The study was conducted with children (traditional bed bath applied group: 34, disposable wipes bath applied group: 34) monitored in the Pediatric Intensive Care Unit between June 2017 and June 2018. In data collection, the Child Intervention Follow-up Form which was prepared to evaluate the descriptive characteristics and physiological parameters of the children was used. The data were evaluated using the appropriate statistical methods in SPSS 21.0 program. While the intra-group first and second day pulse measurements of bed bath and disposable wipes bath applied children of both groups were found to be increasing right after the bath, they were found to be decreasing 30 minutes after the bath (p0,05). It was found that bed bath and disposable wipes bath are effective in reducing systolic and diastolic blood pressures (p0,05).