Etlik piliç yumurtalarında kabuk kalınlığı ve sürü yaşının ve birlikte etkileşimlerinin kuluçka performansına etkileri
The effects of eggshell thickness and breeder age and their interactions on incubation performance of broiler eggs
  1. Tez No: 625811
  2. Yazar: YUSUF ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ARDA ERATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tavuk yetiştiriciliği MÖ 2000'li yıllardan bu yana süregelmiştir. Günümüzde de en önemli hayvansal gelir ve protein kaynakları içerisinde yer alan etlik piliç yetiştiriciliği oldukça gelişmiş olup, endüstriyel üretim yapısı ile sürdürülmektedir. Bu entegre üretim zinciri içerisinde doğrudan kalite ve performansa etkili olan bir bölüm de kuluçkahanelerdir. Kuluçkahanelerde yapılmakta olan işlemler ve üzerinde gerek akademik, gerekse sektörel olarak durulan kalite parametreleri içerisinde sürü yaşı bulunmakta olup, bu parametre ile ve kabuk kalınlığının birlikte etkilerinin incelendiği çalışmaların eksikliğinden dolayı bu tez düzenlenmiştir. Çalışmada, genç (27 hafta), orta yaşlı (35 hafta) ve yaşlı (60 hafta) sürülerden olmak üzere 96 adet Ross 308 etlik piliç yumurtası kullanılmıştır. Yumurtalar 6 kuluçka tepsisine, her biri birer tekerrür olmak üzere, özel bireysel bölmelere homojen ve rasgele yerleştirilmiştir. Yumurtaların kabuk kalınlıkları ultrasonik bir cihazla tespit edilmiş ve deneme sonunda da çıkışlar bireysel olarak takip edilmiştir. Üzerinde durulan parametreler bakımından ilgili hesaplamalar yapılmış ve istatistik analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde; kuluçkaya yerleştirilen yumurtalarda kabuk kalınlığı bakımından en yüksek çıkış oranının orta kalınlıkta olanlardan elde edildiği sürü yaşı bakımından da yaşın yükselmesiyle birlikte çıkış oranının artış gösterdiği tespit edilmiştir. Kabuk kalınlığının sürü yaşı ile birlikte incelenmesinde deneme grupları arasında önemli bir fark tespit edilmemiştir. Kuluçka randımanının; kabuk kalınlığı, sürü yaşı ve kabuk kalınlığı ile sürü yaşının birlikte artışlarıyla birlikte yükseldiği belirlenmiştir. Kabuk kalınlığı ve sürü yaşı bakımından yapılmış olan bu çalışmadan elde edilmiş bulguların, daha yüksek deneme materyali ile diğer kuluçka parametrelerini de içine alarak fazla sayıda çalışılmasının çıkışların toplulaştırılması, randımanın artırılması gibi verim unsurlarında iyileşmeler sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda ayrıntılı çalışmaların yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Chicken breeding has continued since 2000 BC. Today, broiler breeding, which is among the most important animal income and protein sources, is highly developed and is maintained with an industrial production structure. In this integrated production chain, hatchery is a section that directly affects chick quality and performance. Breeder age is amongst the quality parameters both academically and sectorally. Therefore, this thesis has been prepared due to the lack of studies investigating the effects of breeder age and shell thickness together on hatchability. In this study, 96 Ross 308 broiler eggs were used from young (27 weeks), middle-aged (35 weeks) and old (60 weeks) breeders. The shell thicknesses of the eggs, which were placed in 6 incubation trays as replicates, in individual compartments homogeneously, were determined by an ultrasonic device randomly and the outputs were individually recorded, and followed till the end of the trial. Related calculations were made in terms of the parameters mentioned and statistical analyzes were carried out. As a result of the analysis; it was found that the highest hatchability was found in eggs with middle-thickness, and the hatchability increased with increasing breeder age. No significant difference was found between the experimental groups in the examination of eggshell thickness together with breeder age. It was determined that hatchability increased with the increase in shell thickness, breeder age, as well shell thickness and herd age together. It would be appropriate to organize more detailed studies with higher numbers of eggs and replicates regarding other hatchery quality parameters in light of the findings of this research focused on eggshell thickness and breeder age. By this, it is thought that an increase in hatchability and development in hatch window should be obtained. It should be advised to arrange more detailed researches regarding the parameters investigated.