İnsülin direnci tanısı alan ve abdominal obezitesi olan bireylere uygulanan tıbbi beslenme tedavisinin insülin direnç seviyelerine ve abdominal obeziteye etkisi
The impact of medical nutritional therapy on the level of insuline resistance of people with abdominal obesity who were also diagnosed with insuline resistance
  1. Tez No: 625813
  2. Yazar: DİDAR KOLAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, 2015-2017 yılları arasında İstanbul'da Özel bir Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi'ne başvuran ve 1 yıl takipte kalan, biyokimyasal tetkiklerle insülin direnci tanısı alan ve abdominal obezitesi olan bireylere uygulan tıbbi beslenme tedavisinin insülin direnci ve abdominal obeziteye etkisini araştırmak amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, demografik özellikleri, genel sağlık durumları anket formu kullanılarak, danışmanlık merkezinin hasta kayıt sisteminden elde edilmiştir. Çalışmaya 51 kadın, 23 erkek toplam 74 birey dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin yaşları 25 ile 71 yaş arası değişmekte olup, yaş ortalaması 42.70 ± 10.34'tür. Araştırmaya katılanlardan geldiklerinde, 6 ve 12. aylarda alınan antropometrik ölçüm verileri (bel çevresi, boy, ağırlık ve BKİ) ve kan bulguları (HOMA_IR, Total Kolesterol, LDL, HDL ve Trigliserit) değerleri için Friedman testi uygulanmıştır. Katılımcıların ilk dönem, 6.ay ve 12.
Özet (Çeviri)
The impact of medical nutritional therapy on the level of insuline resistance of people with abdominal obesity who were also diagnosed with insuline resistance This research was conducted in a private nutrition counselling center in Istanbul during the period of 2015-2017. This research The aim of this research is at investigating the impact of medical nutritional therapy on the level of insulin resistance and abdominal obesity in people already with insulin resistance and abdominal obesity. The information on participant's anthropometric measurements, biochemical parameters, demographic features and general health conditions were obtained through a survey directly from the participants registered in patient record system of the mentioned counseling center. Among 74 people, who were included in the present research, 51 of them are female and 23 of them are male; furthermore, ages of the participants are ranging from 25 to 71 (mean: 42.70 ± 10.34). The anthropometric measurements and the level of HOMA-IR, Total Cholesterol, LDL, HDL and Triglyceride of the participants were recorded at three different stages of the therapy process (the first, the sixth and the twelfth months) and evaluated statistically by using Friedman Test.