Scheuermann kifozlu hastaların sadece posterior girişimle ve pedikül vidalarıyla cerrahi tedavisi klinik ve radyografik sonuçlar
- Tez No: 625814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç;Bu çalışmada pedikül vidalarıyla tedavi edilen scheuermann kifozu hastalarında düzelme ve komplikasyon oranlarını değerlendirmek. Özet;Cerrahi tedavi progresif 70 derece üstü kifozu olan, breys tedavisine rağmen ilerleyen, sırt ağrısı ve kozmetik deformitesi olan adölesanlara önerilmektedir. Cerrahi seçenekler anterior spinal gevşetme içeren veya içermeyen posterior spinal artrodezdir. Son yıllarda sadece posterior enstürmantasyon ve posterolateral kemik greftiyle füzyon scheuermann kifozunun en popüler cerrahi tedavi seçeneklerinden biridir. Materyal metod;2005-2013 yılları arasında (ortalama takip süresi 41.5 ay) posterior kemik greftiyle kombine, tek aşamalı posterior , pedikül enstürmantasyonuyla 20(ortalama yaş 19,15) scheuermann kifozlu hasta tedavi edildi. Cobb açı değişimleri, sagittal ve koronal denge parametreleri, srs 30 skorları ve komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular;Tüm hastaların Pre op, erken ve geç post op takip AP ve lateral rontoröngenogramlar mevcuttu. Ortalama pre op torakal kifoz açısı 79,85 derece, lomber lordoz 72,8 derece, sagittal balans 6,1 mm. Erken post op ortalama torakal kifoz açısı 54,95 derece(p0.05), lomber lordoz 56.35 derece(p>0.05), sagittal denge 12.6 mm . 10 derece veya üstü proksimal ve distal kavşak kifozu sırasıyla 5 (%25) ve 4 hastada (%20) görüldü. Ortalama srs 30 skoru 80.07 puan (en düşük 74.74-en yüksek 87.62)olarak hesaplandı. 2 hastaya implant irritasyonu ve rod kırılmasından dolayı revizyon cerrahisi uygulandı.Herhangi bir enfeksiyon ve nörolojik komplikasyon görülmedi. Sonuç; Pedikül vidası kullanım tekniği anterior gevşetmeye ihtiyaç duymadan deformitenin posteriordan düzeltimesine imkan sağlamaktadır. Bu güvenli cerrahi yöntemle kabul edilebilir korreksiyon sağladık. Bu teknik scheuermann kifozu tedavisinde faydalı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective.The purpose of this study to eveluate the results of all pedicle screw in patients with Scheuermann's kyphosis analyzing the amount of correction and incidence of complications. Summary of Background Data: Operative management has been advocated for adolescents with progressive kyphosis measuring over 70°, for those who have had progression despite bracing, for patients with intractable back pain, and also for patients with unacceptable cosmetic deformity. Surgical options include posterior spinal arthrodesis with or without anterior spinal release via thoractomy or video-assisted thoracoscopic surgery (VATS). In recent years posterior only instrumentation and posterolateral bone graft fusion is the most popular treatment choice of the treatment of the scheuermann kyphosis. Methods.Between 2005 and 2013( mean follow-up 41.5 months ), 20 ( mean age 19,15) cases of scheuermann kyphosis were treated by one-stage only posterior all pedicul screws instrumentation combined with bone graft fusion. The changes of the Cobb angle, sagittal and coronal balance parameters of spine , SRS 30 scores and complications were observed . Results. Pre op, early post op and the latest follow-up radiographs were available for allthe patients, and all the patients were available for clinical examination. Median preoperative thoracic kyphosis was 79,85 degrees, lumbar lordosis was 72,8 degrees, sagittal balance 6,1. Immediate postoperative and at final up follow up median thoracic kyphosis was 54.95 -55,65 degrees (Por=10 degrees occurred in 5 (25%) and 4 (5.1%), respectively . The median SRS 30 score was 80.07 points (range 74.74-87.62). 2 patients underwent revision surgery for rod broken and implant irritation. No wound infection and neurologic complications were observed. Conclusion. The use of multiple-level all pedicle screws technique allowed a rigid anchor for posterior correction of the deformity without the need for anterior release. A better correction was achieved and preserved with the use of all pedicle screw constructs. This technique is a useful modality in the treatment of Scheuermann's kyphosis.