Erkam B. Ebü'l-Erkam'ın hayatı ve ilk İslâm toplumundaki yeri
Erkam B. Ebü'l-Erkam's life and importance in the first Islamic society
  1. Tez No: 625852
  2. Yazar: YUSUF DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HATALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sahâbî Erkam b. Ebü'l-Erkam (r.a) İslâm'ı ilk kabul edenlerden biridir. Özellikle İslâm'ın gizlice tebliğ edildiği dönemde kendi evini Hz. Peygamber'in (sav) hizmetine açarak Kureyş müşriklerinin olası tehdit ve tacizlerini göze almış, İslâm'ın çekirdek kadrosunun oluştuğu bu süreçte İslâm'a büyük bir hizmette bulunmuştur. Erkam'ın (r.a) Dârülerkam adı verilen bu evi, İslâm'ın ilk müntesipleri için bir nevi medrese vazifesi gördüğünden İslâm Tarihi'nde önemli bir yere sahiptir. Erkam (r.a), Hz. Peygamber'in (sav) katıldığı savaşlarda onun yanında bulunmuş, Hz. Peygamber'in (sav) en yakınındaki çok güvendiği insanlardan biri olmuştur. Hz. Peygamber (sav) okuma-yazma bilen Erkam'a (r.a) kâtiplik vazifesi vermiştir. Hicrî 55 yılında vefat eden Erkam (r.a) sahip olduğu bu özellikleri sebebiyle, İslâm Tarihi'nin önemli şahsiyetlerinden biri kabul edilmektedir. Aynı isimde bir sahâbî daha bulunması sebebiyle tarihçilerin bazen iki Erkam'ı birbirine karıştırdığı, yaşanan olaylar ve ifa edilen hizmetlerde bir Erkam'ı diğerinden ayıramadıkları olmuştur. Bazı kaynaklarda Erkam'ın (r.a) adı kabile ismi verilmeden zikredildiğinden hangi Erkam'dan bahsedildiğini tespit etmek bazen çok güç hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Erkam b. Ebu'l-Erkam (r.a) is one of the first to accept Islam. Especially in the period when Islam was secretly communicated, he opened his own house to the service of our Prophet (saas) and took the possible threats and harassment of the Qurayshi polytheists and made a great service to Islam during this process, where the core staff of Islam was formed. This house of Erkam (r.a) called Darulerkam has an important place in the history of Islam since it thinks of a kind of madrasah for the first members of Islam. Erkam (r.a) was with him in the wars that our Prophet (saas) participated, and he became one of the people whom the Prophet (saas) trusted most. Our Prophet (saas) appointed Erkam (r.a) as a scribe, who could read and write. Erkam (r.a), who died in 55 hijri, is considered one of the important figures of Islamic History due to these features. Historians sometimes confused two Erkams due to the presence of another companion of the same name, and they were unable to separate one Erkam from the other in the events and services performed. In some sources, it is sometimes difficult to determine which Erkam (r.a) is mentioned since the name of Erkam was mentioned without the name of the tribe.