Müziksel kavrama sürecinde bedenin rolü
The role of body in musical understanding
- Tez No: 625884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKMEN ÖZMENTEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı müziksel kavrayış sürecinde bedenin rolünü incelemektir. Müziksel kavrayış süreci dışarıdan bakıldığında sadece düşünsel bir süreç olarak görülebilir. Ancak, son yıllarda yapılan araştırmalar müziksel kavrayış sürecinde bedenle ilgili bu geleneksel algıyı zorlamış ve bedenin rolü konusunu daha da ilgi çekici bir noktaya getirmiştir. Araştırmada alanyazın tarama tekniklerinden anlatımcı yöntem kullanılmıştır. Ayrıca müziksel kavrayış sürecinde bedenin rolüne ilişkin bir örnek olay olarak bir füg koreografisi incelenmiştir. Tüm bunların ışığında, müziksel kavrayış sürecinde bedenin bir eşya ya da alet olmadığı, algılayan ve algılanan bir rol oynadığı, bilinçdışı bir arka plan etkinliği olarak zihinsel süreçlere paralel hareket ettiği belirginleşmektedir. Ayrıca müziksel kavrayışta bedenin hem ontogenetik, hem de filogenetik bir beceri olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is determine the role of body in musical understanding. One might think musical understanding as only intellectual process. However, last researchs in this field was broken this traditional thougth and the body's role in musical understanding is began to explain. This research used narrative literatur review. Also used a case study design as an example of role of body in musical understanding. Consequently, the body is not an object or tool in musical understanding process, body is both percieved and percieving and body's role in musical understanding is unconscious but parallels to conscious processes. Also the body in musical understanding is both ontogenetic and phylogenetic skill.