Anadolu aleviliğinde ocaklar ve Baba Mansur Ocağı'nın inançsal müzik pratikleri Sivas-Zara örneği
Ocaks in the anatolian alevism and religious music practices of Baba Mansur Ocağı, Sivas Zara example
- Tez No: 511620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM HİKMET ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
“Anadolu Aleviliğinde Ocaklar ve Baba Mansur Ocağı'nın İnançsal Müzik Pratikleri”ismini taşıyan bu çalışma, Anadolu Aleviliğindeki Ocaklık kurumunu tanıtmayı ve Baba Mansur Ocağı'nın Sivas-Zara bölgesindeki inançsal pratiklerinde yer alan müzikal öğeleri tespit etmeyi amaçlar. Baba Mansur Ocağı'nın monografik bir anlayışla incelendiği bu çalışma, literatür taraması, yarı yapılandırılmış sözlü görüşmeler ve 2016 yılının Temmuz ayında Sivas'ın Zara ilçesinin Kızılkale köyünde yapılan alan araştırmalarında dinsel pratiklerin gözlemlenerek kayıt altına alınmasına dayanmaktadır. Derlenen ezgiler notaya alınmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, çalışmanın amacı ve araştırma sürecinde kullanılan yöntemler; ikinci bölümde, inanç, felsefe ve kültür bağlamında Anadolu Aleviliği, Alevi cemlerinde icra edilen müzikal türler ile Anadolu Aleviliği'nde ocak kavramı ve dedelik kurumu; üçüncü bölümde, genel bir bakışla Baba Mansur Ocağı ve ritüelleri, Zara'da Baba Mansur Ocağı ve Zara'da Baba Mansur Ocağı'na bağlı toplulukların müziksel pratikleri işlenmiş; dördüncü bölümde, tezin ana gövdesini oluşturan alan araştırması verilerine ve çalışmanın son bölümünde, ulaşılan genel sonuçlara yer verilmiştir. Haritalar ve tablolar ise, metni bölmemesi açısından çalışmanın“EKLER”bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Ocaks in the Anatolian Alevism and Religious Music Practices of Baba Mansur Ocağı”is titled in this subject, is aimed to introduce Ocaklık Institution in the Anatolian Alevism and determine musical items is involved in religious practices Baba Mansur Ocağı in Sivas-Zara area. A study is examined the Baba Mansur Ocağı with a monographic understanding, literature review, semi-structured verbal interviews and is based of observation and registration religious practices in field research is made of Kızılkale village in Zara district of Sivas in July 2016. The compiled melodies are notated. In the first chapter of the thesis work, purpose of study and methods is used in research process; in the second chapter, Anatolian Alevism in the context of belief, philosophy and culture, musical types performed in Alevist Cems and Ocak concept and Dedelik Institution in the Anatolian Alevism; in the third chapter, with a general view Baba Mansur Ocağı and rituals, Baba Mansur Ocağı in Zara and the musical practices of the communities affiliated with Baba Mansur Ocağı in Zara; in fourth chapter, to zone research datas that constitutes the main body of the thesis and in the last chapter of the study, the general conclusions reached are included. Maps and tables are given in the“APPENDIX”section of the work for not cutting the text.