Demir eksikliği anemisi olan 5-18 yaş arası çocuklarda tedavi öncesi ve sonrası yaşam kalitesi ölçeklerinin karşılaştırılması
Comparison of pre-and post-treatment quality of life scales in children aged 5-18 years with iron deficiency anemia
- Tez No: 625927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL NİHAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Demir eksikliği anemisi(DEA) tanısı alan 5-18 yaş arası çocuklarda oral demir tedavisinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji kliniğinde Haziran-Aralık 2018 tarihleri arasında başvuran ve yapılan tetkikler sonucu demir eksikliği anemisi tanısı alan 5-18 yaş arası 77 hasta ve 40 sağlıklı çocuk alındı. Demir eksikliği anemisi, kemik iliğinde eritropoezin sürdürülebilmesi için gerekli olan demirin yetersizliğinin sebep olduğu anemi olarak tanımlanmaktadır. Hemoglobin üretimi bozulur ve normal sınırların altına iner. Hastalarda hemoglobin(Hb), hematokrit(hct), ortalama eritrosit hacmi(MCV), kırmızı hücre dağılım genişliği(RDW), serum demiri, total demir bağlama kapasitesi(TDBK) ve ferritin bakıldı. Hb değeri yaşa göre -2 SD altında ve ferritin 20 ng/ml'nin altında olan hastalar demir eksikliği anemisi olarak kabul edildi. Hastalara bakım veren kişiler eşliğinde başvuruda 2-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenlerin sağlıkla ilgili yaşam kalitesini ölçmek için geliştirilen ve yaş gruplarına göre dört alt anketten(2-4 yaş, 5-7 yaş, 8-12 yaş, 13-18 yaş) oluşan fiziksel aktivite, duygusal işlevsellik, sosyal işlevsellik ve okul işlevselliği ile ilgili Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği(ÇİYKÖ) anketi uygulandı. Çalışmamıza 2-4 yaş grubu alınmadığı için 5-7 yaş, 8-12 yaş, 13-18 yaş ÇİYKÖ anketleri kullanıldı. Araştırmaya alınan hastalara randomize 4mg/kg/gün'den 2-3 doza bölünerek ferröz sülfat oral süspansiyon diğer gruba ferrik polimaltoz kompleksi oral süspansiyon 3 ay süre ile verildi. Tedaviden 1 ay ve 3 ay sonra hastalar kontrole çağırıldı. Bir ay sonra kontrole gelen 69 hastanın hematolojik tetkikleri ve ÇİYKÖ anketleri tekrarlandı. Oral demir tedavisine devam edildi. Tedavi üç aya tamamlandıktan sonra hastalar tekrar kontrole çağırıldı. Kontrole gelen 62 hastanın hematolojik tetkikleri ve ÇİYKÖ anketleri tekrarlandı. Hastalarda ÇİYKÖ anket formu sonucunda elde edilen başvuru, 1. ay ve 3. ay ölçek toplam puanı ve alt grupları olan fiziksel sağlık toplam puanı, duygusal sağlık toplam puanı, sosyal sağlık toplam puanı, okul işlevselliği toplam puanı ile duygusal,sosyal ve okul işlevselliğinin beraber değerlendirildiği psikososyal sağlık toplam puanı tedavi öncesi, sonrası(1.ay ve 3.ay) ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Demir eksikliği anemisi tanısı alan 77 çocuğun %61,04'ü (n=47) kız, %38,96'sı (n=33) erkekti. Hasta yaş ortalaması 11,09 ± 0,48 yıldı. Tedavi grupları arasında yaş, yaş grupları, cinsiyet bakımından anlamlı fark saptanmadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of children's quality of life aged between 5 to 18 years who has been diagnosed with iron deficiency anemia (IDA) treated with oral iron therapy. Materials and Methods: In our study, 77 patients diagnosed with iron deficieny anemia after surgery and 40 healthy children (aged 5-18) were recruited at Pediatric Hematology Clinic of the Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between June and December 2018. Iron deficiency anemia is defined as anemia caused by insufficiency of iron, which is necessary to maintain erythropoiesis in the bone marrow. As a result, hemoglobin production is disrupted and goes below normal limits. The patients were examined for hemoglobin (Hb), hematocrit (hct), mean erythrocyte volume (MCV), red cell distribution width (RDW), serum iron, total iron binding capacity (TDBK) and ferritin levels. Patients with Hb values below -2 SD and ferritin below 20 ng / ml were considered as iron deficiency anemia. While the children and adolescents between 2-18 years of age were consulted, in order to measure the quality of life related to health according to the developed and the age group of four took a poll from (2-4 years, 5-7 years, 8-12 years, 13-18 years), with caregivers attended The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) which consists physical activity, emotional functionality, social functionality and school functionality. Since 2-4 age group was excluded in our study, PedsQL questionnaires for 5-7 age, 8-12 age, 13-18 age were utilized. The participants included in the study were randomized and for one group ferrous sulfate oral suspension was given to 2-3 times from 4mg / kg / day, for the other group ferric polymaltose complex oral suspension was given for 3 months. Patients were called for control in 1 month and 3 months after treatment. Hematological examinations and PedsQL questionnaires were repeated for 69 patients who came for control a month later. Oral iron treatment was continued. After three months of the treatment, the patients were invited for control again. Hematological examinations and PedsQL questionnaires of 62 patients who came to the control were repeated. The results were obtained from the PedsQL questionnaire from the beginning, 1st and 3rd month scale total score and its subgroups which are physical health total score , emotional health total score, social health total score, the total score of school functionality and psychosocial health total score, in which emotional, social and school functionality were evaluated together, were compared before and after treatment (1st and 3rd months) and the control group. Results: 61.04% (n = 47) of 77 children diagnosed with iron deficiency anemia were girls and 38.96% (n = 33) were boys. The mean age of the patient was 11.09 ± 0.48 years. There was no significant difference between treatment groups in terms of age, age groups and gender (p> 0.05).