İslamcı siyasal söylemde 'öteki'kimliğinin çatışma ve uyum potansiyeli
The Contradictory and harmony potential of the others identity in islamic political discourse
- Tez No: 62593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SANCAR ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
127 ÖZET Tez, Türkiye'de 1980'lerden itibaren yükselen siyasal islamın islamcı romanlar bağlamında söylemini ele almakta ve siyasal islamın söylemsel olarak“öteki”kimliğini çatışmak mı yoksa uyumlu mu kurduğunu incelemektedir. Tezin birinci bölümü, söylem kavramını ve söylem çözümlemesi yöntemini tartışarak“çözümlemede kullanılacak, söylem, söylem-kimlik ilişkisi, söylem de öteki kimliği gibi temel kavramları ele almakttadır. Tezin ikinci bölümünde ise araştırma malzemesi olarak seçilen islamcı romanlarda islamcı siyasal söylem çözümlenmeye çalışılmıştır. Romanlarda söylem çözümlemesine en uygun olan ve sadece Öteki kimliğini yansıtacak bölümler -metinler- seçilmiştir. Romanlarda, öteki erkek, öteki kadın, öteki zengin, öteki uluslar, öteki ideolojiler vb. tüm öteki kimliklerinin söylemsel olarak nasıl kurulduğu ele alınmıştır. Yapılan söylem çözümlemesinde öteki kimliklerinin son derece çatışmak olarak kurulduğunu, çatışmanın ise, en temel nedeninin ”öteki“lerin ”islam dışı“ olmalarından kaynaklandığıdır. Böyle bir bulgu şeyler ya İslama uyar ya da ona karşıttır ve insanlar ya müslümandır ya da ”kafir" dir biçiminde özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY In this thesis, the discourse of the rising political İslam in Turkey after 1980, is being dicussed with focussing upon the Islamic novels and it is being searched that political Islam discursively constucts the other's identity either in controversy or in harmony. In the first part of this thesis, the concept of discourse and the methodology of the discourse analysis are being argued. In addition to this, this part is deal ing with the concepts of discourse, the relationship between discourse and identity and the other's identity constructed in discourses which are used in discourse analysis. In the second part of this thesis, the Islamic political discourse is analyzed in the Islamic oriented novels, which have been selected for the research. In these novels, the chosen parts are selected by looking to their suitable structure for discourse analysis and reflection capability of the other's identity. It is being examined that how the other's identity is constructed discursively in these novels, such as the other woman, the other man, the other nation, the ot her ideology. After such a criticism it can be concluded that the other's identities are ref lected in a contradictory form in Islamic oriented novels. This is due to the fact that the other's identities are non-Islamic. As a result it can be said that according to such an ideology, the things and identities exist only either in harmony with Islam or they exist in contradiction with Islam. That is to say according to this ideology the men are either Muslim or they are infidel i.e. iteEKilirrli rarau İMANTASYOM MERKEZ'*