Cumhuriyet'in ilanından Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'na Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu
The Establishment of the republic of Turkey from the proclamation of the constitution
- Tez No: 62594
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Özet Bu çalışma, asıl olarak, 1 Ağustos 1923-23 Nisan 1924 arasındaki siyasal gelişmeleri aktarmayı amaçlayan bir tarih çalışmasıdır. Bu dönemin ele alınmasının temel nedeni, burjuva devriminin demokratik boyutunun bu dönemde ana hatları ile tamamlanmış olmasıdır. Çalışma, dönemin gazeteleri ile Meclis tutanakları gibi birincil kaynaklara dayanmakta, ortaya çıkan sonuç Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'nün anılarıyla karşılaştırılmaktadır. Birinci Bölüm'de, 30 Ağustos 1922-1 Ağustos 1923'dönemi kısaca özetlendikten sonra, TBMM'nin İkinci Devre'si, Halk Fırkası'nın kuruluşu, Ankara'nın başkent oluşu, Meclis'in açılışından itibaren yürütülen Teşkilat-ı Esasiye tadilatı çalışmaları anlatılmakta ve yaratılan Heyet-i Vekile buhranının ardından Cumhuriyet'in ilan edilişi aktarılmaktadır. İkinci Bölüm'de Cumhuriyet'in ilan edilişi üzerine İstanbul'dan Ankara'ya yöneltilen eleştiriler, Halife'nin istifa söylentileri, Halk Fırkası'nın yeniden yapılanması, Rauf Bey'in verdiği beyanatın Fırka Grubu'nda ele alınması, Ağa Han ve Emir Ali'nin mektubu üzerine İstanbul İstiklâl Mahkemesi'nin kurulması, Bütçe hazırlıkları, Mustafa Kemal Paşa'nın İzmir gezisi ve Hilâfet'in ilga edilmesi gibi konular ele alınmaktadır. Üçüncü Bölüm'de, Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda değişiklik yapmak için Cumhuriyet'in ilanından sonra yürütülen çalışmalar, Kanun-ı Esasi Encümeni'nin çalışmaları, hazırlanan kanun teklifinin TBMM'ye gelmesi, TBMM'deki görüşmeler, kanunun bazı maddelerinin reddedilmesi üzerine çıkan buhran ve Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nun kabul edilmesi ve Meclis'in tatile girmesi anlatılmaktadır. Sonuç olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun bu aşamasında, Halk Fırkası sayesinde kurulan bir Meclis disiplini ile önemli kararlar alınarak, Türkiye'de burjuva devriminin demokratik boyutu ana hatlarıyla tamamlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti modern bir devlet olarak kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Summary This study is essentially a study of history which endeavours to unravel the political developments in Turkey in the period between 1 August 1923 and 23 April 1924. This subject is chosen because of the historical and political importance of this period in which the democratic aspect of the Turkish bourgeois revolution was completed. The study based on primary sources such as the newspapers of the period and the proceedings of the Assembly, taken up in the light of the memories of Kemal Atatürk and İsmet İnönü. The dissertation is composed of three parts. In the first part, after a short summary of the events in the period between 30 August 1922 and 1 August 1923, are narrated the Second Period of the Turkish Grand National Assembly, the foundation of the People's Party (later CHP), the proclamation of Ankara as the new capital, the process of amending the Constitution of 1921 and the proclamation of the Republic following an artificial crisis of Government. In the second part, the criticism from conservative newspapers of Istanbul against the Capital after the proclamation of the Republic, the rumors concerning the resignation of the Caliph, the reconstruction of the People's Party, the negotiations of the Party's Group in the Assembly upon a declaration of Rauf Orbay, the establishment of an extraordinary court (Court of Independance) in Istanbul following a letter of Aga Khan and Emir Ali to Mustafa Kemal and İsmet İnönü, the preparations of the budget, Mustafa Kemal's visit to İzmir and the abolition of the Caliphate are described. In the third part, the process for the amendments in the Constitution and especially the work of the Constitutional Committee, the negotiations in the Assembly on the proposal, the crisis arising from the refusal of some of its articles, the approval by the Assembly of the new Constitution and the suspension of the parliamentary activities are narrated. In conclusion, one can claim that, in this stage of the establishment of the Turkish Republic, the determination of the Assembly due to the discipline of the People's Party led to the adoption of important decisions and the democratic aspect of the Turkish bourgeois revolution was completed. The Turkish Republic so gained the characteristics which made the new republic a modern state.