Kimlik ve toplumsal barış
Identity and social peace
- Tez No: 62592
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞU ERGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu Çalışmanın amacı, bugüne kadar birçok yazar ve düşünür tarafından ele alınmış olan üst (makro) kimlik ve milli kimliklerin yanısıra.daha az incelenen bir konu olan (mikro) alt kimliklerin incelenmesi ve bu yolla da bireylerinin alt kimliklerinin çokluğu ile toplumsal barış arasında doğrusal yönlü bir ilişkinin varlığının gösterilmesidir. Bu sayede hem kimlik alanındaki araştırmalara farklı bir boyut kazandırmak, hem de insanların alt kimliklerinin nasıl arttırılacağı ve bu artışın toplumsal barışa etkisinin nasıl olacağının ortaya konulması ile pratikte gerek resmi, gerekse sivil toplum örgütlenmesine bu konuda yeni fikirler kazandırmaktır. Bu konunun seçilmesinin nedeni, teori ve pratikte, dünyada ve özellikle Türkiye 'de toplumsal çatışmalara neden olan kimlik konusunun, mikro kimlikler düzeyinde incelenerek, toplumsal çatışmanın nasıl bir toplumsal uzlaşmaya dönüştürülebileceğinin araştırılması, kimlik sorunsalının çözümüne katkıda bulunmak ve alt kimliklerim çoğaltılması ve alanlarının geliştirilmesi yoluyla, bir üst kimlik altında toplumsal barışın geliştirilmesine katkıda bulunmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Yukarıda amacı kısaca özetlenen çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde kimliğe ilişkin tanımlar ve kimlik çeşitleri, ikinci bölümde, sosyal- psikolojik kimlik ana başlığı altında sosyalleşme sürecinde birey ve kimlik ilişkileri, sosyal gruplar ve kimlik arasındaki ilişki ve kimliklerin, kazanılan ve doğuştan gelen olmak üzere ayırımı bulunmaktadır. Ayrıca yine bu bölümde, alt kimliklerin tekil yada çoğul olmasının sonuçlarına değinilmiş, kimlik ile toplumsal örgü arasındaki bağ incelenmiş, alt kimliklerin çokluğunun toplumsal barışı sağlaması yolundaki süreç ele alınmıştır. Üçüncü bölümde kimlik anlayışının tarihsel gelişimi, ulusal kimlik kavramının doğuşundan itibaren ele alınmış ve sırasıyla Osmanlı'da kimlik, Cumhuriyet döneminde kimlik ve 1970'lerden sonra kimlik kutuplaşmaları olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise bu çalışmadan çıkan sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to examine a research topic that receives much exposure in literature; higher order (macro) and national identities. The neglected field of sub (micro) identities will also be examined in order to indicate the existence of a linear relationship between the many sub identities of individuals and the concept of social harmony. This study will produce new insight into the field of identity research, and it will develop ideas concerning the proliferation of sub identities. The impact of this increase to social harmony, and novel ideas concerning the practical aspect of structuring in both formal and civil society will also be dealt with. This topic was selected because the concept of identity causes social clashes in the world and especially in Turkey. This will be examined at the level of micro identities both in theory and in practice, and research will aim to expose how social clashes can be turned into social compromises. The research aims to help solve the issue of identity, and thus aims to contribute to the development of social harmony under a higher identity by way of increased sub identities and the advancement of the field. The research summarized above consists of four parts; part one features definitions and categories about the concept of identity. Under the heading 'social-psychological identity,' part two features the relationship between the individual and identity in the socialization process, as well as the relationship between social groups and identity, and the categorization of identities as acquired and inborn. This part also deals with the outcomes of single or multiple sub identities, with the connection between identity and social patterns, and the process by which multiple sub identities contribute to social harmony. In the third part, the historical development of the concept of identity is taken up from the emergence of the concept national identity. Identity is examined in the Ottoman and in the Republican period. Then polarization of identity in the post 1970's period is examined. Part four features results and propositions that emerge from this study.