Anayasa Mahkemesi kararları ışığında Türkiye Büyük Millet Meclisi içtüzüğü
The Rules of procedure of Turkish Grand National Assembly in the light of the decision constitutional court
  1. Tez No: 62595
  2. Yazar: FAHRİ BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM EROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, TBMM'nin etken ve verimli işleyişinin önündeki engellerin saptanması ve bu engellerin aşılması için gerekli çözüm önerilerinin üretilmesidir. Geçmiş anayasalar gibi, 1982 Anayasası da, TBMM'nin çalışmalarını kendi yaptığı içtüzük hükümlerine göre yürüteceğini öngörmüştür (m. 95). TBMM, Anayasanın bu hükmü doğrultusunda, 1973 yılında çıkarılmış bulunan ve 1996 yılında kapsamlı bir değişikliğe uğratılan içtüzük hükümleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bugün uygulanmakta olan içtüzüğün içerdiği belirsizlikler, zaman zaman çeşitli sorunların doğmasına yol açmaktadır. Ayrıca bu içtüzüğün, TBMM'nin etken ve verimli işleyişinin önünde bir engel olduğu sık sık dile getirilmektedir. Bu nedenle, çok sık aralıklarla, içtüzüğün kısmen ya da tümüyle değiştirilmesi gerektiği konusunda görüşler ileri sürülmektedir. Bu çalışmada, sorunların kaynağının saptanması ve TBMM içtüzüğünün tarihi gelişim içindeki konumunun belirlenmesi amacıyla, 1876'dan beri uygulanmış olan içtüzükler, değişiklikleriyle birlikte gözden geçirilmiştir. İçtüzüklerin tarihi gelişiminin incelenmesi, sorunlara artık farklı bir bakış açısıyla yaklaşılması zorunluluğunu ortaya koymuştur. Buna ulaşabilme umuduyla, çalışmanın birinci bölümünde, TBMM'nin işleyişinde temel önemde olan bazı kavramlar tanımlanarak gözden geçirilmiş; i parlamenter sistem geleneğindeki ilkeler doğrultusunda, bu kavramların ne anlama geldiği açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, TBMM'de varolan kurumlar, bu kurumların oluşumları, işleyişleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm ise, TBMM'nin görev ve yetkilerini kullanma biçimine ayrılmıştır. Bu bölümde, TBMM'nin görev ve yetkileri topluca sayılmış ve herbir görevin nasıl yerine getirildiği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma boyunca, parlamenter sitemin ilkelerinden yola çıkılarak, içtüzük kurallarının nasıl düzenlenmesi gerektiğine ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmada başvurulan bir başka önemli kaynak da, AYM kararlarıdır. AYM'nin bugüne kadar biçim denetimi yaparken verdiği, TBMM içtüzüğü kurallarına ilişkin pekçok kararı bulunmaktadır. Bu kararlarda zaman içinde değişiklikler olsa da, belli bir eğilimin yakalanması çoğu zaman olanaklıdır. Bu nedenle, yapılacak bir içtüzük değişikliğine ve uygulamaya yön vermesi açısından, ilgili AYM kararlarından gerektiği yerde alıntı yapılmış ve bu kararlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde genel değerlendirmelere ulaşılmaya çalışılmıştır. Böylece TBMM'nin etken ve verimli işleyişi için, uygulamaya ve olası bir içtüzük değişikliğine yardımcı olunmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
430 SUMMARY The purpose of this study is to delineate the obstacles before the effective and productive functioning of Turkish Grand National Assembly (TGNA) and to determine measures necessary for dealing with these obstacles. The 1982 Constitution, like the former ones, prescribes the functioning of TGNA according to the provisions of its Rules of Procedure (Art. 95). TGNA in accordance with these provisions has continued its functioning in agreement with the Rules of Procedure dated 1973 and a comprehensive amendment in 1996. The uncertainties observed in the present Rules of Procedure have led to, from time to time, various problems. In addition, it has often been claimed that the Rules of Procedure itself has been a major obstacle preventing the effective and productive functioning of TGNA. That is why with frequent intervals the views have asserted for the total or partial change on the Rules of Procedure. In this study, with the purpose of delineating the sources of problems and determination of the place of the Rules of Procedure of TGNA over historical evolution, all the Rules of Procedures since 1876 have been examined, together with their amendments. The examination of the historical evolution of the Rules of Procedures reveals the need for a new perspective in dealing with the problems. With the hope of attaining that, in the first chapter some of concepts basic to the functioning of TGNA are scrutinized and an attempt has been made to define them in line with the principles of parliamentary system. Second chapter deals with institutions of TGNA, their organization and functioning. Third chapter covers the way TGNA uses its duties and powers. In this chapter, all the duties and powers of TGNA are enumerated and how each duties will be performed is stated. During the study, starting from the principles of the parliamentary system, suggestions are made as to how the provisions of the Rules of Procedure must be devised. Another important source consulted in this study is the decision of Constitutional Court. There have been many decisions of Constitutional Court as regards the Rules of the Procedure of TGNA in terms of procedural supervision. It is possible to discern a certain tendency in these decision though they have underwent changes over time. Therefore, with the view of guiding the possible future amendments in the Rules of Procedure and the application, the related decisions of Constitutional Court are used and evaluated, when needed. In the concluding chapter, general conclusions are tried to be drawn up. In this way, it is intended to be helpful in a possible amendment of the Rules of Procedure for the effective and productive functioning of TGNA. T.G. llteKÖeRETİl KUBULI: MMAHTÂSYOM MEHfCEl